Uppdrag

Vinge har företrätt VEF AB (publ) i samband med notering av bolagets stamaktier på Nasdaq Stockholms huvudlista

Vinge har företrätt VEF AB (publ) i samband med dess listbyte från Nasdaq First North Growth Market till Nasdaq Stockholms huvudlista. Prospektet offentliggjordes den 30 maj 2022 och handeln på Nasdaq Stockholm inleddes den 1 juni 2022.

VEF är ett investmentbolag vars syfte är att investera i bolag i ett tidigt skede som erbjuder moderna finansiella tjänster i tillväxtmarknader. VEF fokuserar på stora tillväxtmarknader och investerar över hela spektrat av finansiella tjänster inklusive betalningar, kreditgivning, mobila lösningar och förmögenhetsförvaltning.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Jesper Schönbeck, Joel Wahlberg, Emma Brolund, Anna Svensson och Johannes Akyol (Kapitalmarknad och Publik M&A) och Victor Ericsson och Emelie Svanberg (Företagsbeskattning).

Relaterat

Vinge har biträtt Precise Biometrics

Vinge har biträtt Precise Biometrics AB i samband med fusionen med Fingerprint Cards AB.
27 mars 2026

Vinge har biträtt Xspray Pharma i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Xspray Pharma AB (publ) i samband med en företrädesemission om cirka 83 miljoner kronor före transaktionskostnader med en övertilldelningsemission om cirka 30 miljoner kronor.
26 mars 2026

Vinge företräder Diamyd Medical i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner om upp till 1 166 miljoner kronor

Vinge företräder Diamyd Medical Aktiebolag (”Diamyd Medical”), noterat på Nasdaq First North Growth Market, i samband med riktade emissioner av aktier och teckningsoptioner som tillför Diamyd Medical cirka 1 166 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader, om samtliga teckningsoptioner utnyttjas.
25 mars 2026