Uppdrag

Vinge har företrätt SBB i samband med utdelningen av aktierna i Neobo Fastigheter

Vinge har företrätt Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB (publ) (”SBB”) i samband med utdelningen av aktierna i Neobo Fastigheter AB (publ) (”Neobo”) till A- och B-aktieägarna i SBB. Beslutet om utdelningen fattades på extra bolagsstämma i SBB den 21 december 2022 och utdelningen genomfördes den 30 december 2022.

Neobo är ett fastighetsbolag med huvudkontor i Stockholm som långsiktigt förvaltar och förädlar hyresfastigheter över hela Sverige. Fastighetsbeståndet är diversifierat över 40 kommuner med ett totalt fastighetsvärde om 15,8 mdkr. Bostadsfastigheter står för 97 procent av fastighetsbeståndets marknadsvärde och resterande marknadsvärde utgörs av övriga fastigheter.

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Rikard Lindahl, Joel Magnusson, Johannes Akyol, Gabriel Chabo, Clara Sohlberg, Kristoffer Larson, Albert Wållgren, Kamyar Najmi, Victor Ericsson och Maria Schultzberg.

 

 

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026