Uppdrag

Vinge har företrätt Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB i samband med att SBB etablerar ett nytt joint venture-bolag tillsammans med Castlelake, LP

28 maj 2024

Vinge har företrätt Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB (publ) (”SBB”) i samband med att SBB etablerar ett nytt joint venture-bolag tillsammans med Castlelake, LP ("Castlelake").

SBB har ingått avtal om att bilda ett joint venture-bolag, SBB Social Facilities AB, tillsammans med fonder som förvaltas av den globala alternativa förvaltaren Castlelake och med stöd från ATLAS SP Partners (tillsammans ”Långivarna”). I samband med etableringen av joint venture-bolaget frigörs likvida medel till SBB genom ett låneavtal mellan SBB Social Facilities och Långivarna om cirka 5,7 miljarder kronor. Fullföljande av transaktionen kommer att ske så snart som alla fullföljandevillkor har uppfyllts, vilket väntas ske i juni 2024.

Vinges team bestod huvudsakligen av Mikael Ståhl, Helena Göransson, Rikard Lindahl, Ulrich Ziche, William Kåge, Kamyar Najmi, Ida Redander och Rebecka Margolin.

Relaterat

Vinge biträder Lagercrantz Group AB vid förvärv av PPV Plast & Plåt Vägmärken AB

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av samtliga aktier i PPV Plast & Plåt Vägmärken AB, en ledande aktör inom permanent och tillfällig vägmärkning.
7 februari 2025

Vinge företräder Main Capital och Björn Lundén vid förvärvet av Aprello

Vinge har företrätt Björn Lundén, en leverantör av mjukvarulösningar för redovisning och finansiell administration, i samband med förvärvet av Aprello AB (”Aprello”). Det strategiska förvärvet kompletterar Björn Lundéns tillväxtstrategi på den europeiska marknaden för mjukvara för finansiell administration.
30 januari 2025

Vinge biträder ABGSC i samband med EQL Pharmas första obligationsemission

Vinge biträder ABG Sundal Collier i samband med EQL Pharma AB (publ) (”EQL”) första emission av seniora säkerställda obligationer om 350 000 000 SEK inom ett ramverk om upp till 700 000 000 SEK.
24 januari 2025