Uppdrag

Vinge har företrätt Oncopeptides i samband med ingående av förnyat avtal om lånefacilitet om upp till 30 miljoner euro från den Europeiska investeringsbanken

Låneavtalet med den Europeiska investeringsbanken (EIB) ger Oncopeptides tillgång till en icke-säkerställd lånefacilitet om upp till 30 miljoner euro. Låneavtalet är indelat i tre trancher som vardera har en löptid om fem år och kommer att bli tillgängliga om bolaget, bland annat, uppfyller vissa milstolpar kopplade till den pågående kommersialiseringen av Pepaxti® i Europa och en möjlig re-lansering av Pepaxto® i USA. I samband med låneavtalet har Oncopeptides ingått ett förnyat teckningsoptionsavtal med EIB som ger EIB rätt till teckningsoptioner i bolaget om bolaget nyttjar lånefaciliteten.

Oncopeptides är ett biotechbolag inriktat på utvecklingen av riktade terapier för svårbehandlade hematologiska sjukdomar. Bolagets ledande produkt är godkänd på flera marknader för behandling av vuxna patienter med multipelt myelom. Bolagets aktie är upptagen till handel på Nasdaq Stockholm.

Vinges team har bestått av Louise Brorsson Salomon, Arvid Weimers och Kamyar Najmi (finansiering) samt Dain Hård Nevonen och Linnéa Sellström (kapitalmarknad).

Relaterat

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av Sit Right och Enskede Hydraul

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat 70 procent av aktierna i de två svenska bolagen Sit Right AB och Enskede Hydraul AB, ledande aktörer inom produkter respektive eftermarknadsdelar för skogs- och entreprenadmaskiner i Europa.
7 november 2025

Vinge företräder grundarna av NOOS Digital i samband med samgående med Rocket Revenue och 56K Digital

Efter samgåendet mellan Rocket Revenue och 56K Digital tidigare i år, tar gruppen nästa steg genom att förena sig med NOOS Digital. Tillsammans bildar de tre bolagen en av Nordens mest heltäckande partners för digital transformation och affärsdriven tillväxt.
4 november 2025

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025