Uppdrag

Vinge har företrätt Latour Capital och Sulo i sambad med förvärv av San Sac Group

10 januari 2020 M&A

Sulo är en ledande internationell tillverkare av kärl och underjordiska system för insamling och separering av återvinningsbara material.

San Sac Group är en ledande leverantör av produkter och tjänster för sortering, förvaring och komprimering av avfall i Skandinavien, och en världsledande tillverkare av maskiner för avfallskomprimering. San Sac Group är verksamt genom sina dotterbolag i Sverige, Norge, Danmark, Frankrike, Storbritannien, Ryssland, Polen, Japan och USA samt genom distributörer i ytterligare 30 länder.

Vinges team har bestått av ansvarig delägare Matthias Pannier och senior associate Manne Bergström, tillsammans med Stina Bengtsson, Milad Kamali, Emelie Svanberg (M&A), Sofia Törnroth Nyberg, Axel Jansson (Banking and Finance), Maria Schultzberg, Henrik Wastenson, Victor Ericsson (Tax), Lisa Hörnqvist (Commercial Agreements) och Jessica Öijer (VDR assistent).

 

Relaterat

Vinge biträder Sobro vid investering i Shapeline

Shapeline har valt att bredda sitt ägande med Sobro som ny ägarpartner och majoritetsägare. Samtliga befintliga ägare kvarstår som delägare. Shapeline är en ledande leverantör av beröringsfria mätlösningar för planhetsmätning av platta material som stål och aluminium. Verksamheten grundades i Linköping 1999.
4 juli 2025

Vinge biträder The Qt Company Oy i budet på I.A.R. Systems Group AB (publ)

The Qt Company Oy (”The Qt Company”), ett helägt dotterbolag till Qt Group Plc, har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i I.A.R Systems Group AB (publ) (”IAR”) att överlåta samtliga aktier av serie B i IAR till The Qt Company mot kontant ersättning om 180 kronor per aktie.
4 juli 2025

Vinge har biträtt Consolid vid etableringen av Consolid Equity III

Fonden höll sin final closing den 2 juni 2025 efter att ha rest kapital från en investerarbas bestående av bl.a. flertalet institutionella investerare från Europa och Nordamerika samt etablerade fond-i-fonder. Kapitalanskaffningen var mycket framgångsrik och fonden blev kraftigt övertecknad. Consolid Equity III har mer än dubblerat de totala kapitalåtagandena jämfört med föregångarfonden.
2 juli 2025