Uppdrag

Vinge har företrätt Lantmännen vid förvärv av del i KG:s Ägg

Vinge har företrätt Lantmännen vid förvärv av en minoritetsandel i KG:s Ägg, som är ett av Sveriges ledande äggpackeriföretag. Tillträde planeras äga rum den 1 april 2022.

Vinges team bestod av bland andra Christina Kokko och Jenny Sandlund (M&A), Isabell Nielsen (Kommersiella avtal), Frida Ställborn och Ulf Pyk (Fastighet), Johan Wahlbom (Konkurrensrätt), Lina Österberg (Miljörätt och regelefterlevnad) och Gustav Lindgren (Arbetsrätt).

 

 

 

Relaterat

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
3 september 2026

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026