Uppdrag

Vinge har företrätt iO Group i samband med förvärvet av den digitala webbyrån Triggerfish

Triggerfish är en digital webbyrå baserad i Stockholm som erbjuder tjänster inom WordPress, analys, strategi, design och varumärkesutveckling.

Triggerfish grundades 1999 och har idag 44 anställda.


iO Group är en innovativ digital servicekoncern i Benelux och Norden, som tillhandahåller tjänster för kommunikation och digital transformation.

Vinges team bestod huvudsakligen av Magnus Pauli, Johanna Hamrefält (Projektledare), Fredrik Löwenclou (M&A), Rebecka Hansson (Arbetsrätt), Oscar Jansson (IP/IT) and Alexander Lindeberg (IP/IT).

 

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025

Vinge biträder Biotage i samband med RWK Bidcos offentliga uppköpserbjudande

Den 22 april 2025 offentliggjorde RWK Bidco AB, ett nybildat bolag som indirekt är helägt av KKR-Fonder, ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i Biotage AB att överlåta samtliga stamaktier i Biotage till RWK Bidco för 145 kronor kontant per stamaktie.
22 april 2025