Uppdrag

Vinge har företrätt Ingka Investments i samband med dess största skogsmarkförvärv

Ingka Investments, investeringsbolag inom Ingka Group (världens största IKEA-återförsäljare), har ingått avtal om att förvärva cirka 153 000 hektar mark, främst skogsmark, från Södra, Sveriges största skogsägareförening.

Ingka Group är verksamt på 31 marknader och står för 87 % av IKEA:s globala försäljning. Till skillnad från vanliga företag ägs koncernen av en stiftelse med välgörenhetsändamål, vilket innebär att vinsten återinvesteras i verksamheten, vilket möjliggör självfinansierade, långsiktiga investeringar.

Transaktionen omfattar Södras hela nuvarande innehav i Lettland och Estland och värderas till 720 miljoner euro, motsvarande cirka 8 miljarder kronor. Förvärvet är villkorat av godkännande från berörda myndigheter i Lettland och Estland. 

Vinges team bestod huvudsakligen av Sofie Nordgren, Tilda Hall, Jerker Kjellander och Victor Ericsson.

Relaterat

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026