Uppdrag

Vinge har företrätt Flat Capital AB (publ) i samband med dess notering på Nasdaq First North Growth Market

Vinge har företrätt Flat Capital AB (publ) (”Flat Capital” eller ”Bolaget”) i samband med dess notering på Nasdaq First North Growth Market. Prospektet offentliggjordes den 29 september 2021 och första handelsdag på Nasdaq First North Growth Market var den 20 oktober 2021.

Flat Capital är ett investeringsbolag grundat av Nina och Sebastian Siemiatkowski som fokuserar på bolag med framstående entreprenörer i ledande ställning. Bolaget vill bidra med långsiktigt kapital till entreprenörsledda bolag som annars kan vara beroende av investerare med kortare tidshorisont. De största innehaven är Klarna Holding AB, Budbee AB och True Software Scandinavia AB (Truecaller).

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Joel Wahlberg, Anna Grigorian och Anna Svensson.

Relaterat

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson

Vinge har biträtt Accent Equity VI och minoritetsägarna vid deras försäljning av Malte Månson till Citira, en europeisk aktör inom däckhantering och portföljbolag till Norvestor. Malte Månson är en fristående aktör inom service och reparationer av kommersiella fordon med ett verkstadsnätverk som omfattar 28 platser i Sverige och är auktoriserade av märken såsom MAN, DAF, IVECO, Mercedes-Benz, Setra, VDL och EVO. Malte Månson har en omsättning om 800 miljoner kronor och över 300 anställda.
8 juni 2026

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026