Uppdrag

Vinge har företrätt EQT AB (publ) i samband med noteringen på Nasdaq Stockholm

24 september 2019 Kapitalmarknad och publik M&A

Vinge har företrätt EQT AB (publ) (”EQT”) i samband med erbjudandet och noteringen på Nasdaq Stockholm med första handelsdag den 24 september 2019.

Vinge har företrätt EQT i samband med noteringen samt även med den omstrukturering som föregått noteringen. 


Vinges team bestod huvudsakligen av Dain Hård Nevonen, Erik Sjöman, Sofie Bjärtun, Joel Wahlberg, Hampus Olsson, Joel Magnusson och Emelie Svanberg (Capital Markets), Christina Kokko, Filip Öhrner, Karl Klackenberg, Christian Brelin och Christina Odengran (M&A och Restructuring), Louise Brorsson Salomon, Josefine Larsson, Ludvig Wettergren och Pauline Lagerstrand (Banking and Finance), Mattias Schömer, Henrik Wastenson och Victor Ericsson (Tax), Marcus Glader och Emma Johansson (Competition and Regulatory) och Olof Jisland och Valter Gran (Stiftelsen EQT Foundation).

Relaterat

Vinge företräder Platzer vid förvärv av logistikfastighet i Sörred Logistikpark

Vinge har företrätt Platzer vid förvärv av fastigheten Sörred 8:15 i Sörred Logistikpark på Hisingen i Göteborg. Förvärvet genomförs enligt den förvärvsoption som Platzer har i det gemensamma JV-bolaget med Catena, vilken ger förtur att förvärva färdigställda projekt till marknadsvärde. Köpeskillingen utgår från ett underliggande fastighetsvärde om 570 mkr med avdrag för latent skatt. Tillträde beräknas ske den 1 juli 2026.
2 juni 2026

Vinge biträder ägarna vid ägarförändring i Norteam

Evolver Equity blir ny huvudägare i Norteam AB, en snabbväxande svensk specialist inom Microsoft Cloud. Medgrundaren Martin Norström återinvesterar i den nya bolagssgruppen och intar rollen som koncern-VD. Investeringen markerar starten på en nordisk tillväxtresa med ambitionen att bygga en ledande leverantör av Microsoft-baserade IT-tjänster för små och medelstora företag – och att nå 1 miljard kronor i intäkter inom 3–5 år.
2 juni 2026

Vinge biträder TSG vid förvärv av Processkontroll GT

TSG, en europeisk ledare inom tekniska tjänster för hållbara mobilitetslösningar och kritisk energiinfrastruktur, har förvärvat Procsskontroll GT, en specialist på infrastruktur för komprimerad och flytande gas.
1 juni 2026