Uppdrag

Vinge har företrätt EQT AB i samband med ingåendet av en revolverande kreditfacilitet om 1,000,000,000 EUR.

22 december 2020 Bank och finans

Krediten är tänkt att användas för EQTs generella verksamhet, inklusive för att stödja bolagets tillväxtinitiativ och långsiktiga strategi.

Avtalet innehåller en mekanik för att koppla marginal till EQTs efterlevnad av uppsatta ESG-mål. Krediten arrangerades av Nordea och SEB och långivargruppen bestod av 13 globala finansiella institutioner.

Vinges team bestod huvudsakligen av Louise Brorsson Salomon, Ludvig Wettergren och Rebecka Målquist.

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026