Uppdrag

Vinge har företrätt Eleda i samband med förvärv av Nordic Infrastructure Group AS (“Qben Rail”)

Qben Infra AB och ININ Group AS, som till största delen ägs av Qben Infra AB, har ingått ett aktieöverlåtelseavtal med Eleda genom Eledas dotterbolag Eleda Norge AS (”Eleda”), för att avyttra Qben Rail-plattformen till Eleda för ett totalt företagsvärde på upp till 850 miljoner NOK, inklusive en tilläggsköpeskilling på upp till 65 miljoner NOK.

Slutförandet av transaktionen är föremål för sedvanliga villkor, inklusive godkännande från Inspektionen för strategiska produkter i Sverige och Konkurrensverket i Norge.

Köparen, Eleda, är en ledande och snabbt växande leverantör av infrastrukturlösningar i Norden, som tillhandahåller tjänster inom utvalda nischer inom eldistribution, teknik, vatten och transport. Eleda strävar efter att skapa värde genom att identifiera och utveckla högkvalitativa, lokala, marknadsledande företag som levererar infrastrukturtjänster till samhället. 

Qben Rail-plattformen leds av Nordic Infrastructure Group AS, ett ledande norskt infrastrukturbolag specialiserat på järnvägsinriktad byggnation, kompetens och tjänsteleverans. Plattformen har verksamhet i Norge och Sverige. Qben Rails intäkter för de senaste tolv månaderna är på cirka 1 280 miljoner NOK med ett justerat EBITA på cirka 97 miljoner NOK.

Vinges team bestod huvudsakligen av Christina Kokko, Johanna Wiberg, Philip Moré, Jonatan Stentorp, Anna Neubüser och Lina Björkman (M&A), Daniel Wendelsson och David Olander (FDI), Nilufer Nouri (Bank och finans), Simon Söderholm och Louisa Fagarasan (Arbetsrätt), Wilma Hellman (Fastighet), Nicklas Thorgerzon (GDPR) och Johanna Engström (Transaction Support Coordinator).

Läs klientens pressmeddelande här.

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye vid förvärv av Sightic Analytics

Smart Eye har ingått avtal om förvärv av samtliga aktier i Sightic Analytics för en fast köpeskilling om 60,5 MSEK som ska erläggas med nyemitterade aktier i Smart Eye och en tilläggsköpeskilling om maximalt 50 MSEK, vilken är villkorad av att vissa finansiella respektive operativa mål uppfylls.
24 februari 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Baker Tilly Uppsala AB och Baker Tilly Guide AB.
22 februari 2026

Vinge rådgivare när Nimlas expanderar med dubbla förvärv inom elbranschen

Vinge har biträtt Nimlas i samband med förvärven av Uppsala Elcentral AB och Tjädermo's El AB – två strategiska affärer som stärker koncernens position på den svenska elinstallationsmarknaden.
20 februari 2026