Uppdrag

Vinge har företrätt Azelio i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Azelio AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission, vilken tillför Azelio cirka 300 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.

De nya aktierna och teckningsoptionerna som emitteras inom ramen för företrädesemissionen beräknas bli föremål för handel på Nasdaq First North Growth Market omkring den 31 oktober 2022.

Azelio är ett publikt svenskt bolag och specialiserar sig på lagring av energi med produktion av el och värme. Azelios system (”TES.POD”) för förnybar, Stirlingbaserad el- och värmeproduktion baserad på termisk energilagring bygger på löpande teknisk utveckling och förädling. Teknologin gör energin styrbar, vilket möjliggör att förnybar energi kan göras tillgänglig dygnet runt.  

Azelios aktier är noterade på Nasdaq First North Growth Market.

Vinges team bestod i huvudsak av David Andersson, William Kåge, Joel Magnusson, Benjamin Vafaeian och Joacim Malmqvist.

 

 

Relaterat

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärvet av Sporrong & Eriksson Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärvet av Sporrong & Eriksson Revisionsbyrå AB.
12 februari 2025

Vinge har biträtt American Industrial Partners (AIP)

Vinge har biträtt American Industrial Partners (AIP) samband med förvärvet av Munters FoodTechs verksamhet för utrustning till livsmedelsindustrin (FoodTech Equipment).
12 februari 2025

Vinge har biträtt Gränges i samband med refinansieringen av dess hållbarhetslänkade kreditfacilitet

Vinge har företrätt Gränges AB (publ) (”Gränges”), en global ledare inom valsning och återvinning av aluminium för utvalda nischer, i samband med refinansieringen av bolagets hållbarhetslänkade kreditfacilitet, som stödjer Gränges hållbarhetsmål.
10 februari 2025