Uppdrag

Vinge har företrätt ABG Sundal Collier och Carnegie i samband med kapitalanskaffning i Xshore

Vinge har företrätt ABG Sundal Collier och Carnegie i samband med en kapitalanskaffning om 500 miljoner kronor i elbåtsbolaget Xshore genom en riktad nyemission till ett antal nya investerare och befintliga ägare.

Xshore grundades 2016 av Konrad Bergström med avsikten att tillhandahålla kunder en överlägsen och hållbar användarupplevelse samt därigenom att driva branschen till att agera mer hållbart. Xshore har en ledande marknadsposition och nominerades till Årets Powerboat 2022 i konkurrens med icke-elektriska båtar.

 

Vinges team bestod av Dain Hård Nevonen och Linnéa Sellström.

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026