Uppdrag

Vinge har biträtt XVIVO i samband med riktad emission om 250 MSEK

Vinge har biträtt XVIVO Perfusion AB i samband med en riktad nyemission av aktier till svenska och internationella investerare som tillförde XVIVO 250 MSEK.

Teckningskursen 335 SEK, som motsvarade stängningskursen på Nasdaq Stockholm, fastställdes genom ett accelererat bookbuilding-förfarande arrangerat av Carnegie och Bryan. Granier & Co. Likviden ska användas för finansiering av XVIVOs förvärv av Star Teams Inc. som offentliggjordes samma dag som den rikade emissionen.

Vinges team har huvudsakligen bestått av Anders Strid, Edin Agic och Anna Ståhlklo.

 

Relaterat

Vinge har företrätt Main Capital Partners vid förvärvet av Confirma Software

Confirma Software ("Confirma") är en nordisk vertikal mjukvarukoncern som tillhandahåller affärskritisk B2B-programvara till små och medelstora företag i Sverige, Finland, Norge och Danmark. Bolaget är verksamt inom fem kompletterande programvaruområden: ERP, betalningslösningar, finansiella lösningar, kvalitetsledningssystem och affärsprocesslösningar. Confirma grundades 2019 och har huvudkontor i Stockholm. Bolaget har cirka 540 medarbetare och fler än 25 000 kunder, däribland över 500 kommuner, i Norden. Genom att kombinera djup lokal branschkunskap med programvara integrerad i kundernas dagliga verksamhet har Confirma utvecklat långvariga kundrelationer och en hög andel återkommande intäkter.
25 september 2026

Vinge företräder KEYTO Group i samband med förvärvet av Säkra Larm

KEYTO fortsätter att bredda sitt utbud av hushållstjänster genom förvärvet av Säkra Larm, vilket etablerar hemsäkerhet som ett nytt affärsområde inom KEYTO. Tillskottet av Säkra Larm markerar ytterligare ett steg i KEYTO:s ambition att vara en ledande "one-stop destination" för tjänster kopplade till hemmet.
24 september 2026

Vinge har företrätt Ingrid Capacity vid ingåendet av ett strategiskt partnerskap med Mirova avseende ett strategiskt partnerskap för en storskalig BESS-portfölj i Norden

Ingrid Capacity och Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers med inriktning på hållbara investeringar, tillkännager ett gränsöverskridande partnerskap avseende två BESS-projekt om totalt 145 MW/290 MWh i Sverige och Finland. Ingrid Capacity kommer att utveckla, driva och optimera båda systemen. Vinge har företrätt Ingrid Capacity vid ingåendet av partnerskapet.
24 september 2026