Uppdrag

Vinge har biträtt vid försäljningen av Vergic

28 oktober 2021

Vinge har biträtt grundarna och övriga ägare i samband med försäljningen av Vergic Group AB till norska Puzzel AS

Puzzel är den ledande europeiska leverantören av kontaktcenterlösningar som tjänst (CCaaS) med över 1.000 kunder i 40 länder. Vergic är Skandinaviens ledande Digital first customer engagement plattform med kontor i Malmö (huvudkontor) och Stockholm.

Vinges team bestod av Kristian Ford tillsammans med Niklas Törnell och Agaton Lindgren.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Compab till Tången

Vinge har biträtt ägarna av Compab Energiteknik i samband med försäljningen av 80 procent av aktierna till Tången Industrikapital. Compab som omstätter ca. 100 MSEK säljer, installerar och servar bl.a. ång- och hetvattenpannor samt brännare till industrin.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt Capio vid förvärvet av Rehabhotellet Sthlm AB

Rehabhotellet i Sthlm AB bedriver verksamhet med avancerad sjukvård i hemmet och specialiserad palliativ slutenvård inom Region Stockholm.
26 oktober 2026

Vinge företräder Ikano Bank vid förvärv av låneportfölj från Entercard

Vinge har företrätt Ikano Bank AB (publ) vid förvärvet av en portfölj med presterande konsumentlån från Entercard Group AB. Per den 30 september 2026 uppgick lånens avtalsenliga belopp till cirka 7 miljarder kronor.
26 oktober 2026