Uppdrag

Vinge har biträtt vid försäljningen av Vergic

28 oktober 2021

Vinge har biträtt grundarna och övriga ägare i samband med försäljningen av Vergic Group AB till norska Puzzel AS

Puzzel är den ledande europeiska leverantören av kontaktcenterlösningar som tjänst (CCaaS) med över 1.000 kunder i 40 länder. Vergic är Skandinaviens ledande Digital first customer engagement plattform med kontor i Malmö (huvudkontor) och Stockholm.

Vinges team bestod av Kristian Ford tillsammans med Niklas Törnell och Agaton Lindgren.

Relaterat

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025

Vinge har biträtt Acrinova i samband med frivilligt inlösenerbjudande

Vinge har biträtt Acrinova AB (publ) i samband med dess frivilliga inlösenerbjudande. Erbjudandet omfattade cirka en tredjedel av aktierna i Acrinova och anslutningsgraden uppgick till cirka 97,34 procent, vilket motsvarar en inlösenlikvid om cirka 367,4 miljoner kronor.
27 oktober 2025