Uppdrag

Vinge har biträtt vid försäljningen av Vergic

28 oktober 2021

Vinge har biträtt grundarna och övriga ägare i samband med försäljningen av Vergic Group AB till norska Puzzel AS

Puzzel är den ledande europeiska leverantören av kontaktcenterlösningar som tjänst (CCaaS) med över 1.000 kunder i 40 länder. Vergic är Skandinaviens ledande Digital first customer engagement plattform med kontor i Malmö (huvudkontor) och Stockholm.

Vinges team bestod av Kristian Ford tillsammans med Niklas Törnell och Agaton Lindgren.

Relaterat

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics i samband med en riktad nyemission

Vinge har företrätt Egetis Therapeutics AB (publ) (”Egetis Therapeutics”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med en riktad nyemission varigenom Egetis Therapeutics tillfördes cirka 183 miljoner kronor före transaktionskostnader.
6 oktober 2025

Vinge arbetade med fonder rådgivna av Agilitas vid förvärvet av Vivicta (tidigare Tietoevry Tech Services), inklusive vid emissionen av seniora säkerställda obligationer och ingåendet av en supersenior RCF

Vinge, tillsammans med O’Melveny som lead counsel och Avance, har arbetat med fonder rådgivna av Agilitas Private Equity LLP (“Agilitas”), ett paneuropeiskt private equity-bolag inriktat på medelstora företag, i samband med deras förvärv av Vivicta.
3 oktober 2025

Vinge har biträtt Hansa Biopharma i samband med en riktad nyemission om cirka 671,5 miljoner kronor

Vinge har biträtt Hansa Biopharma AB (publ) i samband med en riktad nyemission varigenom bolaget tillförs cirka 671,5 miljoner kronor före transaktionskostnader.
3 oktober 2025