Uppdrag

Vinge har biträtt vid försäljningen av Vergic

28 oktober 2021

Vinge har biträtt grundarna och övriga ägare i samband med försäljningen av Vergic Group AB till norska Puzzel AS

Puzzel är den ledande europeiska leverantören av kontaktcenterlösningar som tjänst (CCaaS) med över 1.000 kunder i 40 länder. Vergic är Skandinaviens ledande Digital first customer engagement plattform med kontor i Malmö (huvudkontor) och Stockholm.

Vinges team bestod av Kristian Ford tillsammans med Niklas Törnell och Agaton Lindgren.

Relaterat

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid förvärv av MedMera Bank AB

Vinge har företrätt Morrow Bank AB (publ) vid förvärvet av samtliga aktier i MedMera Bank AB från Kooperativa Förbundet till ett totalt vederlag om 1 960 miljoner kronor. Transaktionen positionerar Morrow Bank som en ledande nordisk plattform inom konsumentfinansiering med en kombinerad bruttoutlåning om 28,2 miljarder kronor.
24 mars 2026

Vinge företräder NEWS, ett portföljbolag till Litorina, vid försäljningen av Skandinavisk Kommunalteknik, FANN VA-Teknik och Alunda Polyeten till Wienerberger AG

Vinge företräder Northern Environmental and Water Solutions AB (“NEWS”), ett portföljbolag till Litorina, i samband med försäljningen av de operativa dotterbolagen Skandinavisk Kommunalteknik, FANN VA-Teknik och Alunda Polyeten till Wienerberger AG (Vienna Stock Exchange: WIE). Transaktionen förväntas slutföras under Q2 2026.
24 mars 2026

Vinge har företrätt Hansa Biopharma i samband med ingående av finansieringsavtal

Vinge har företrätt Hansa Biopharma AB (publ), ett biofarmabolag i kommersiell fas som utvecklar innovativa, livräddande och livsförändrande behandlingar för patienter med sällsynta immunologiska sjukdomstillstånd, noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med ett amerikanskt konvertibellåneförvärvsavtal avseende seniora icke-säkerställda konvertibla skuldebrev med ett sammanlagt nominellt belopp om 30 miljoner USD.
23 mars 2026