Uppdrag

Vinge har biträtt UBS med grundprospekt avseende certifikat och warranter

28 augusti 2013

Vinge har biträtt UBS Deutschland AG med framtagandet av ett tredelat grundprospekt för strukturerade produkter som kommer att utgöras av olika slag av certifikat och warranter. De strukturerade produkterna kommer huvudsakligen att handlas på NASDAQ OMX Stockholm och möjligen även på andra nordiska börser. Grundprospektet godkändes av Finansinspektionen den 16 augusti.

Vinges team har bland annat utgjorts av ansvarig delägare Anders Strid och advokat Yohanna Öhrnegård.

Relaterat

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av det norska dryckesbolaget Alpha Brands

Vinge har företrätt Viva Wine Group AB i samband med förvärvet av 60 procent av aktierna i det norska dryckesbolaget Alpha Brands, till en initial kontant köpeskilling om 33 MNOK, med en eventuell tilläggsköpeskilling baserat på bolagets resultatutveckling.
9 februari 2026

Vinge företräder HAKI Safety AB (publ) i samband med förvärvet av Newbow Aerospace Limited

Newbow Aerospace är en brittisk marknadsledande tillverkare och leverantör av markstödsutrustning, Ground Support Equipment, GSE, som används till säkert och effektivt underhåll av flygplan.
9 februari 2026

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026