Uppdrag

Vinge har biträtt SEB i samabnd med emission av Additional Tier 1 Capital om 600 MUSD

Vinge har biträtt Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) (”SEB”) avseende svensk rätt i samband med bankens emission av Additional Tier 1 Capital om 600 MUSD i form av skuldinstrument utan slutlig förfallodag och med automatisk konvertering till A-aktier om bankens kärnprimärkapitalkvot minskar till en viss nivå. Instrumentet är noterat på Global Exchange Market som regleras av Irish Stock Exchange.

SEB genomförde emissionen för att refinansiera ett tidigare utgivet liknande instrument för vilket inlösen blir möjligt senare i år samt för att optimera kapitalstrukturen.

Vinges team bestod i huvudsak av Göran Nyström, Charlotte Levin, Albert Wållgren och Malte Hedlund.

Relaterat

Vinge har biträtt vid försäljningen av Compab till Tången

Vinge har biträtt ägarna av Compab Energiteknik i samband med försäljningen av 80 procent av aktierna till Tången Industrikapital. Compab som omstätter ca. 100 MSEK säljer, installerar och servar bl.a. ång- och hetvattenpannor samt brännare till industrin.
26 oktober 2026

Vinge har biträtt Capio vid förvärvet av Rehabhotellet Sthlm AB

Rehabhotellet i Sthlm AB bedriver verksamhet med avancerad sjukvård i hemmet och specialiserad palliativ slutenvård inom Region Stockholm.
26 oktober 2026

Vinge företräder Ikano Bank vid förvärv av låneportfölj från Entercard

Vinge har företrätt Ikano Bank AB (publ) vid förvärvet av en portfölj med presterande konsumentlån från Entercard Group AB. Per den 30 september 2026 uppgick lånens avtalsenliga belopp till cirka 7 miljarder kronor.
26 oktober 2026