Uppdrag

Vinge har biträtt SBB i samband med försäljningen av fastigheter till ett med Kåpan samägt bolag

Vinge har biträtt Samhällsbyggnadsbolaget i Norden AB (”SBB”) i samband med försäljningen av fastigheter för 10 miljarder SEK till ett med Kåpan samägt bolag med fokus på statlig infrastruktur.

SBB sålde i transaktionen fastigheter för ett överenskommet fastighetsvärde om 10 mdkr inom statlig infrastruktur till ett med Kåpan tjänstepensionsförening (”Kåpan”) samägt bolag. Fastigheterna har en årlig hyresintäkt på cirka 584 MSEK och ett driftnetto på 435 MSEK. Uthyrbar yta är cirka 500 000 kvm. Parallellt med affären förvärvar SBB 23 procent av aktierna i samhällsfastighetsbolaget Stenvalvet AB (publ) (”Stenvalvet”) från Kåpan och blir därmed tillsammans med Kåpan en stor ägare i Stenvalvet.

Vinges team har bestått av Jesper Schönbeck, Rikard Lindahl, Joel Magnusson och Anna Svensson.

Relaterat

Vinge biträder Setra Trävaror vid försäljning av Malå Såg till HS Timber

Det österrikiska företaget HS Timber Group har tecknat avtal om att förvärva 100 procent av aktierna i det svenska träförädlingsföretaget Malå Såg AB från Setra Trävaror AB, ett dotterbolag till Setra Group AB. Affären är fortfarande föremål för godkännande från berörda myndigheter.
29 oktober 2025

Vinge har rådgett Advania i förvärvet av Visuell Teknik

Advania har förvärvat Visuell Teknik, en svensk leverantör av audiovisuella lösningar och mötesteknik.
28 oktober 2025

Vinge har biträtt Acrinova i samband med frivilligt inlösenerbjudande

Vinge har biträtt Acrinova AB (publ) i samband med dess frivilliga inlösenerbjudande. Erbjudandet omfattade cirka en tredjedel av aktierna i Acrinova och anslutningsgraden uppgick till cirka 97,34 procent, vilket motsvarar en inlösenlikvid om cirka 367,4 miljoner kronor.
27 oktober 2025