Uppdrag

Vinge har biträtt Randviken Fastigheter AB (publ) i samband med dess verksamhetsförändring och omnotering på Nordic SME

Vinge har biträtt Randviken Fastigheter AB (publ) (”Randviken”) i samband med dess verksamhetsförändring och omnotering på Nordic SME (Nordic Growth Market). Bolagsbeskrivningen offentliggjordes den 31 augusti 2021. Verksamhetsförändringen föranleddes av ett indirekt förvärv av 35 fastigheter vars totala fastighetsvärde uppgick till 2 778 miljoner kronor.

Randviken är ett fastighetsbolag med affärsidé att förvärva, förvalta och förädla fastigheter inom olika segment och geografiska lägen. Utöver Randvikens primära fokus på stabila och långsiktiga kassaflöden från uthyrning av bostäder och lokaler är bolagets ambition att arbeta aktivt med intelligent teknik för att uppnå mer hållbara och energieffektiva fastigheter.

Randvikens aktier är noterade på Nordic SME (Nordic Growth Market).

Vinges team bestod av David Andersson, Julia Hirschberg och Olivia Belding (Kapitalmarknad och Publik M&A), Niclas Winnberg, Kristoffer Larson, Frida Ställborn och Ulf Pyk (Fastighet), samt Fabian Ekeblad, Paulina Malmberg och Elin Samara (Bank och Finans).

Relaterat

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026