Uppdrag

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 100 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 650 punkter.

Emissionen utgör Northmills första Tier 2-obligation och stärker dess kapitalbas samt lägger grunden för fortsatt lönsam tillväxt. Kapitalet gör det också möjligt att uppnå tidigare kommunicerade finansiella mål och understryker bankens ställning som en innovativ aktör. Northmill Group är moderbolag till Northmill Bank, en svensk utmanarbank som erbjuder finansiella tjänster för både privatpersoner och företag. 

DNB Carnegie agerade sole bookrunner i samband med obligationsemissionen.

Vinges team bestod av Albert Wållgren, Lionardo Ojeda, Caroline Krassén och Nilufer Nouri.

Relaterat

Vinge har biträtt Sluta Gräva vid förvärv av Stavrex

Vinge har biträtt Sluta Gräv, ett portföljbolag till Sobro, vid förvärv av Stavrex. Tillsammans bildar bolagen Nordens ledande leverantör av markskruv, med marknadens bredaste erbjudande.
18 februari 2026

Vinge biträder Stendörren vid emission av ytterligare gröna obligationer

Vinge har biträtt Stendörren Fastigheter AB vid dess emission av ytterligare seniora, icke-säkerställda gröna obligationer om SEK 300 miljoner (inom en ram om SEK 800 miljoner kronor).
18 februari 2026

Vinge biträder DNB Carnegie i samband med en obligationsemission om 130 miljoner euro för att finansiera Incore Invests förvärv av CoreOrchestration

Vinge har biträtt DNB Carnegie Investment Bank AB (publ), i egenskap av sole bookrunner, i samband med en emission av seniora säkerställda obligationer om 130 miljoner euro inom en ram om 200 miljoner euro.
16 februari 2026