Uppdrag

Vinge har biträtt NatWest Markets N.V. med utökning av värdepapperisering

19 oktober 2022

Vinge har biträtt NatWest Markets N.V. som senior långivare i samband med ändring av ett existerande finansieringsavtal för DBT Capital AB och dess dotterbolag (”DBT”). Ändringen innebar, bland annat, en ökning av det totala facilitetsbeloppet till upp till SEK 3.100.000.000 och inkluderandet av en entitet kontrollerad av globala investmentbolaget Värde Partners som mezzanine-långivare. Finansieringen är del av en värdepapperisering av säkerställda lån till små- och medelstora företag (SME) utgivna av DBT.

DBT är en svensk privat långivare som är registrerat som finansiellt institut hos Finansinspektionen och som erbjuder företagsfinansiering och företagslån för SME i Sverige.

Transaktionen utförs och rapporteras i enlighet med värdepapperiseringsförordningen från EU (Europaparlamentets och Rådets förordning (EU) 2017/2402 av den 12 december 2017).

Vinges team bestod huvudsakligen av ansvarig delägare Albert Wållgren tillsammans med biträdande juristerna Seyran Sahin, Axel Jansson, Ulf Pyk och Calle Tengwall Pagels.

Relaterat

Vinge biträder InArea vid ingående av kreditavtal om 450 miljoner SEK med SEB

InAreas nya kreditavtal består av ett term loan och en revolverande kreditfacilitet, vilka ersätter bolagets befintliga kreditfaciliteter. Kreditavtalet innehåller även en möjlighet att utöka låneramen med en s.k. incremental facility om upp till 200 miljoner SEK.
3 juni 2026

Vinge har biträtt arrangörsbankerna i samband med St1 Biokrafts lånefinansiering om EUR 260 miljoner

Vinge har biträtt arrangörsbankerna, ING Bank N.V., ABN AMRO Bank N.V., DNB Bank ASA, Nordea Bank Abp, OP Corporate Bank plc, Coöperatieve Rabobank U.A., SpareBank 1 Sør-Norge ASA och Swedbank AB, i samband med St1 Biokraft AB:s finansiering om EUR 260 miljoner.
3 juni 2026

Vinge biträder Trinax Group vid förvärv av AddMobile och Scudo Solutions

Trinax Group har förvärvat svenska AddMobile och finska Scudo Solutions, vilka är verksamma inom mjukvara för arbetsorderhantering respektive projekt- och kostnadshantering. De två förvärven breddar gruppens erbjudande genom hela värdekedjan, från beställarens budget och kalkyl till entreprenörens fältarbete, samtidigt som den geografiska närvaron i Finland stärks.
3 juni 2026