Uppdrag

Vinge har biträtt D. Carnegie & Co i samband med en riktad nyemission om cirka 6,5 miljoner aktier av serie B

19 april 2016

Vinge har biträtt D. Carnegie & Co AB (publ) (“D. Carnegie”), noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med bolagets riktade kontanta nyemission av 6 539 900 aktier av serie B till en teckningskurs om 72,50 kronor per aktie, vilket tillför bolaget cirka 474 000 000 kronor före transaktionskostnader. Teckningskursen fastställdes genom ett så kallat ”accelerated book-building” förfarande. Tecknare i nyemissionen utgjordes av cirka 60 svenska och internationella investerare av institutionell karaktär.

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Sofie Bjärtun och André Isacson.

Relaterat

Vinge biträder Turbine Capital och Almi Invest GreenTech i investering i Enairon

Turbine Capital leder en investeringsrunda på 45 MSEK i det svenska bolaget Enairon tillsammans med Almi Invest GreenTech, European Innovation Council Fund samt befintliga investerare. Enairon är ett svenskt industribolag baserat i Halmstad, som utvecklar en patenterad teknik för tryckluft baserad på vatten och gravitation riktad mot industribolag globalt där tryckluft är en central del av produktionen.
5 maj 2026

Vinge har företrätt Anaqua, ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix

Vinge har företrätt Anaqua, Inc., ett portföljbolag till Nordic Capital, i samband med förvärvet av Patrix Aktiebolag, en leverantör av programvara och tjänster för hantering av immateriella rättigheter. Förvärvet utgör ett strategiskt tillskott till Anaquas plattform och stärker ytterligare företagets närvaro i Europa.
30 april 2026

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026