Uppdrag

Vinge har biträtt CELLINK i samband med riktade emissioner om 3 miljarder kronor

Vinge har biträtt CELLINK AB (publ) i samband med emissioner av dels konvertibla skuldebrev om 1,5 miljarder kronor, dels aktier av serie B om 1,5 miljarder kronor, eller totalt 3 miljarder kronor.

Konvertiblerna och aktierna erbjöds genom ett s.k. accelererat book-building förfarande arrangerat av Citigroup Global Markets, J.P. Morgan och Carnegie Investment Bank. Konvertiblerna och aktierna har tecknats av svenska och internationella institutionella investerare. Beslutet att emittera aktierna har tagit av styrelsen med stöd av stämmans bemyndigande och beslutet att emittera konvertiblerna är villkorat av stämmans godkännande.

Vinges team har huvudsakligen utgjorts av Anders Strid, Edin Agic, Hampus Olsson, Linus Adolfsson samt Maria Schultzberg (skatt). Sullivan & Cromwell LLP har biträtt med engelsk och amerikansk rätt.

Relaterat

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärv av Labino

Vinge biträder Stockwik Förvaltning vid förvärvet av Labino, en världsledande svensk tillverkare av industriella UV-ljusarmaturer.
19 december 2025

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Nordisk Ytbehandling

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärvet av Nordisk Ytbehandling, ett etablerat entreprenadbolag i Nyköping med specialistkompetens inom blästring samt rost- och brandskyddsmålning mot industri- och infrastruktursektorn.
19 december 2025

Vinge har biträtt vid försäljning av NCS Colour

Vinge har biträtt Sobro och övriga ägare när Helix Kapital går in som ny ägarpartner i NCS Colour tillsammans med ledningsteamet.
19 december 2025