Uppdrag

Vinge har biträtt Cellink i riktad nyemission om 100 MSEK

Vinge har biträtt Cellink AB (publ) i samband med en riktad nyemission till svenska och internationella ansedda investerare, såsom Fjärde AP fonden, Carl Bennet AB, Claes Dinkelspiel och Handelsbanken Fonder.

Teckningskursen, 132,50 SEK, har fastställts genom ett s.k. accelererat bookbuildingförfarande. Genom emissionen tillförs Cellink ca 100 MSEK. Emissionslikviden ska bl.a. användas till att genomföra förvärv i enlighet med Cellinks tillväxtstrategi, fortsatt global expansion och fortsatt utveckling av produktportföljen. Carnegie Investment Bank har agerat finansiell rådgivare och sole bookrunner.

Vinges team har utgjorts av Anders Strid, Wibeke Sorling och bolagsassistenten Camilla Andersson.

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Evolv Robotics

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Evolv Robotics, ett snabbväxande isländskt mjukvarubolag specialiserat på digital arbetsflödesautomatisering.
5 mars 2026

Vinge biträder Atria Sverige vid investering i Cookin Food

Atria Sverige har förvärvat 25 procent i det svenska färdigmatsbolaget Cookin Food Sweden AB. Transaktionen genomförs genom förvärv av aktier i Bite Delight AB, som äger Cookin Food Sweden AB. Atria har en option att förvärva de återstående aktierna i Bite Delight AB efter år 2028.
4 mars 2026

Vinge har biträtt Revivo Group vid förvärv av Solidenergy

Revivo Group, ett portföljbolag till Helix Kapital, har förvärvat Solidenergy, en ledande leverantör av ytbehandlingstjänster på den norska marknaden. Bolaget verkar inom energi, offshore och infrastruktur och har huvudkontor i Ågotnes utanför Bergen. Solidenergy sysselsätter cirka 600 medarbetare.
3 mars 2026