Uppdrag

Vinge har biträtt CAREL Industries S.p.A i samband med förvärv

CAREL Industries S.p.A har ingått ett bindande avtal om att förvärva 82,4% av aktierna i Kiona Holding AS, en ledande norsk Software as a Service ("SaaS") leverantör av prop-tech lösningar för optimering av energiförbrukning och digitalisering av byggnader inom detaljhandel och industriell kylning, offentliga, kommersiella och flerbostadsfastigheter. Förvärvspriset för 100% av aktierna baserar sig på ett enterprise value om 2.350.000.000 NOK (ca 2,428,255,000 SEK).

Vinge agerade ombud åt CAREL i de svenska frågorna i samband med transaktionen. Vinge biträdde CAREL tillsammans med Thommessen.

CAREL, baserat i Italien och noterat på börsen i Milano, är en global ledare inom design, produktion och marknadsföring av tekniskt avancerade komponenter och lösningar för utmärkt energieffektivitet vid kontroll av värme, ventilation och luftkonditionering (HVAC) och kylutrustning och system.

Vinges team bestod huvudsakligen av Henrik Borna (M&A/IT), Niklas Törnell (M&A), Jonatan Karlsson (M&A) och Sophia Reutercrona (Arbetsrätt)

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026