Uppdrag

Vinge har biträtt Capio vid förvärvet av SkinDoc

5 februari 2021 M&A

Vinge har biträtt Capio i samband med förvärvet av 80 % av aktierna i SkinDoc. SkinDoc är en ledande aktör inom specialiserad hudsjukvård i Stockholm.

Vinges team har bl.a. bestått av Anders Strid, Jenny Sandlund (projektledare), Victoria Gunnerek (offentlig upphandling), Rebecka Hansson (arbetsrätt) och Adam Loewenstein (fastighet)

Relaterat

Vinge har biträtt Gamma Waves i Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro

Vinge har agerat juridisk rådgivare till Gamma Waves i samband med Sportways finansieringsrunda om 20 miljoner euro. Rundan leddes av Gamma Waves, tillsammans med fortsatt deltagande från befintliga aktieägare, och värderar Sportway till cirka 92 miljoner euro (omkring 1 miljard kronor) post-money.
24 juni 2026

Vinge biträder Spotlight Group i samband med budet från Kriptown

Vinge biträder Spotlight Group AB (publ) i samband med att Kriptown SAS har lämnat ett offentligt kontant uppköpserbjudande till aktieägarna i Spotlight Group
17 juni 2026

Vinge har biträtt EQT IX i samband med avyttring av dess innehav i Beijer Ref AB (publ)

Vinge har biträtt EQT IX (”EQT”) i samband med nedförsäljning av samtliga sina återstående aktier av serie B i Beijer Ref AB (publ) i en så kallad accelererad bookbuilding-process genomförd den 15 juni 2026.
16 juni 2026