Uppdrag

Vinge har biträtt Boliden vid förvärv av gruvorna Neves-Corvo och Zinkgruvan från Lundin Mining

Boliden har ingått ett slutgiltigt avtal med Lundin Mining om att förvärva Neves-Corvo-gruvan i Portugal och Zinkgruvan i Sverige. Köpeskillingen som ska erläggas kontant för enheterna uppgår till 1 300 MUSD plus villkorade tilläggsköpeskillingar som kan uppgå till 150 MUSD, på en kassa- och skuldfri basis. Transaktionen, som avsevärt stärker Bolidens gruvproduktion samt interna försörjning av zink- och kopparkoncentrat, är föremål för sedvanliga godkännanden, inklusive myndighetsgodkännanden.

Vinges M&A-team leddes av Ulrich Ziche och bestod av Maria Dahlin Kolvik, Egil Svensson och Helena Liljenberg (M&A), Johan Cederblad (Miljö), Niclas Winnberg (Fastigheter), Emil Lindwall och Louisa Fagarasan (Arbetsrätt), Victor Ericsson (Skatt), Mario Saad (Kommersiella Avtal) och Johanna Engström (Transaktionsstöd), medan Aktiemarknadsteamet leddes av Jesper Schönbeck och bestod av Amanda Knutsson, Joel Wahlberg, Joel Magnusson och Adrian Filipovic.

För detaljer om transaktionen hänvisas till Bolidens pressmeddelande, läs mer här

Relaterat

Vinge har biträtt Northmill Group AB i samband med dess emission av supplementärkapitalinstrument (T2)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess framgångsrika emission av T2-obligationer om 150 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 475 punkter.
11 september 2026

Vinge företräder IK Partners och Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik

Vinge företräder IK Partners och deras portföljbolag Francks Kylindustri i samband med förvärvet av Helsingborgs Kylteknik, ett bolag specialiserat inom kylteknik och kylservice i södra Sverige. Förvärvet stärker Francks Kylindustris position i södra Sverige och breddar koncernens erbjudande inom kylindustrin.
11 september 2026

Vinge biträder säljarna av Berg Propulsion

Vinge har biträtt säljarna i samband med försäljningen av Berg Propulsion till Kongsberg Maritime.
10 september 2026