Uppdrag

Vinge har biträtt Azelio i samband med en riktad nyemission om 270 miljoner kronor

10 september 2020 Kapitalmarknad och publik M&A

Vinge har biträtt Azelio, ett publikt svenskt företag som specialiserar sig på lagring av energi med produktion av el och värme, i samband med en riktad nyemission varigenom Azelio tillförs 270 miljoner kronor före emissionskostnader.

Teckningskursen fastställdes till 22 kronor per aktie genom ett så kallat accelererat bookbuilding-förfarande. Emissionen riktades till ett antal svenska och internationella institutionella investerare. Huvudsyftet med emissionen är att finansiera bolagets löpande verksamhet och dess fortsatta industrialisering av Azelios teknologi för termisk energilagring (TES) och Stirling-baserade elproduktion, med målet att nå industriell serieproduktion under 2021. Azelios aktier är noterade på Nasdaq First North Growth Market.

Vinges team bestod av David Andersson, William Kåge, Julia Hirschberg och Olof Löfvenberg.

Relaterat

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av ROCKMA System

Vinge har biträtt L5 Navigation, ett portföljbolag till Helix Kapital, vid förvärv av ROCKMA System AB. ROCKMA utvecklar och levererar maskinstyrningsmjukvara för borriggar, borrövervakningssystem och realtids- berganalyssystem.
8 december 2023

Vinge företräder grundarna av Modular Finance i samband med försäljning till Sprints

Vinge företräder grundarna av Modular Finance i samband med en försäljning av 40% av aktierna i bolaget till Sprints.
8 december 2023

Vinge har biträtt Oxx i samband med fondresningen av Oxx II

Oxx stänger sin andra generations fond med 190 miljoner USD i investeringsåtaganden från en internationell investerarbas, och ökar därmed sin fondstorlek med 40 % jämfört med den senaste generationen.
7 december 2023