Uppdrag

Vinge har biträtt atNorth AB

16 oktober 2023 M&A GDPR Bank och finans

Vinge har biträtt atNorth AB, ett ledande nordiskt datacenterföretag som erbjuder ansvarsfulla, energieffektiva, kostnadsoptimerade datacenterhotell och högpresterande databehandlingstjänster, i samband med dess förvärv av Gompute och dess spanska dotterbolag.

Gompute är en ledande leverantör av HPC-tjänster (High Performance Computing) och datacentertjänster. Företaget har sitt huvudkontor i Göteborg.

Förvärvet av Gompute kommer ytterligare att stärka atNorths position på den snabbt växande HPC-marknaden.

Vinges team bestod huvudsakligen av Peter Sundgren, Ulrich Ziche, Isabelle Wållgren, Elis Allmark, Elsa Strandberg, Tove Hallbäck, Sophia Reutercrona, Clara Klingspor, Nicklas Thorgerzon, Karolina Cohrs, Alexandra Tamm, Anna Ekdahl Roos och Cecilia Loctander.

Relaterat

Vinge företräder KEYTO Group i samband med förvärvet av Säkra Larm

KEYTO fortsätter att bredda sitt utbud av hushållstjänster genom förvärvet av Säkra Larm, vilket etablerar hemsäkerhet som ett nytt affärsområde inom KEYTO. Tillskottet av Säkra Larm markerar ytterligare ett steg i KEYTO:s ambition att vara en ledande "one-stop destination" för tjänster kopplade till hemmet.
24 september 2026

Vinge har företrätt Ingrid Capacity vid ingåendet av ett strategiskt partnerskap med Mirova avseende ett strategiskt partnerskap för en storskalig BESS-portfölj i Norden

Ingrid Capacity och Mirova, ett dotterbolag till Natixis Investment Managers med inriktning på hållbara investeringar, tillkännager ett gränsöverskridande partnerskap avseende två BESS-projekt om totalt 145 MW/290 MWh i Sverige och Finland. Ingrid Capacity kommer att utveckla, driva och optimera båda systemen. Vinge har företrätt Ingrid Capacity vid ingåendet av partnerskapet.
24 september 2026

Vinge biträder finansierande banker i samband med Verdane och Telenors partnerskap avseende Telenor Connexion

Vinge har biträtt ett syndikat av nordiska och nordeuropeiska banker i samband med finansieringen av Verdane och Telenors etablering av ett nytt partnerskap avseende Telenor Connexion. Inom ramen för partnerskapet kommer Verdane och Telenor gemensamt att investera i Telenor Connexion, en ledande leverantör av IoT-lösningar. Transaktionen slutfördes den 10 september 2026 och värderar Telenor Connexion till 7,5 miljarder kronor.
23 september 2026