Uppdrag

Vinge har biträtt atNorth AB

16 oktober 2023 M&A GDPR Bank och finans

Vinge har biträtt atNorth AB, ett ledande nordiskt datacenterföretag som erbjuder ansvarsfulla, energieffektiva, kostnadsoptimerade datacenterhotell och högpresterande databehandlingstjänster, i samband med dess förvärv av Gompute och dess spanska dotterbolag.

Gompute är en ledande leverantör av HPC-tjänster (High Performance Computing) och datacentertjänster. Företaget har sitt huvudkontor i Göteborg.

Förvärvet av Gompute kommer ytterligare att stärka atNorths position på den snabbt växande HPC-marknaden.

Vinges team bestod huvudsakligen av Peter Sundgren, Ulrich Ziche, Isabelle Wållgren, Elis Allmark, Elsa Strandberg, Tove Hallbäck, Sophia Reutercrona, Clara Klingspor, Nicklas Thorgerzon, Karolina Cohrs, Alexandra Tamm, Anna Ekdahl Roos och Cecilia Loctander.

Relaterat

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.
2 september 2026

Vinge har biträtt Nimlas i samband med sex strategiska förvärv som stärker koncernens position på den svenska installationsmarknaden

Nimlas, med KLAR Partners som huvudägare, är en av Nordens ledande installationskoncerner med närmare 140 bolag och 5 000 medarbetare i Sverige, Finland och Norge.
2 september 2026

Vinge har biträtt Aspira Partners vid etableringen av Aspira Fund I

Vinge har biträtt Aspira Partners ("Aspira") vid etableringen och fondresningen av Aspiras debutfond, Aspira Fund I (D) AB och Aspira Fund I (E) AB (gemensamt "Fonden").
31 augusti 2026