Uppdrag

Vinge har biträtt Adelis Equity Partners Fund I AB

5 februari 2014

Adelis Equity Partners Fund I AB registrerades den 29 januari 2014 som AIF-förvaltare enligt den nya lagen om förvaltare av alternativa investeringsfonder (2013:561) som trädde i kraft den 22 juli 2013.

Financial Services, Finance and Insurance-gruppen på Vinge, huvudsakligen genom Ulrica Åkesson, har bistått Adelis med dess ansökan till Finansinspektionen. Adelis är den första registrerade AIF-förvaltaren i Sverige enligt den nya lagen.

Relaterat

Vinge biträder Qben Infra vid emission av seniora, icke-säkerställda obligationer och förtida återinlösen

Vinge har biträtt Qben Infra AB vid dess emission av seniora, icke-säkerställda obligationer om SEK 500 000 000 (inom en ram om SEK 600 000 000) och i samband med dess dotterbolag ININ Group AS parallella förtida återinlösen av dess tidigare emitterade seniora, säkerställda obligationer med förfall under 2027.
16 januari 2025

Vinge företräder Intera Partners i samband med investeringen i Yellow Elk

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners vid investeringen i AI- och dataanalysföretaget Yellow Elk.
15 januari 2025

Vinge har företrätt Inflexion i samband med förvärvet av Mecenat

Vinge har företrätt Inflexion i samband med förvärvet av Mecenatgruppen från IK. Förvärvet av Mecenat är den första investeringen som görs genom Inflexions nya Enterprise Fund VI, och Inflexions första förvärv i Sverige.
14 januari 2025