Uppdrag

Vinge företräder Zocalo i samband med anskaffande av expansionskapital

15 augusti 2013

Vinge har företrätt Zocalo i samband med anskaffande av expansionskapital. Grundarna av Santa Maria och Onlinepizza investerar i bolaget vilket öppnar vidare möjligheter till expansion av bolagets ledande koncept i Sverige avseende Mexikansk fast food.

Delägare Henrik Wenckert och biträdande jurist Malin Buch biträder Zocalo.

Relaterat

Vinge biträder Lagercrantz Group AB vid förvärv av PPV Plast & Plåt Vägmärken AB

Vinge har biträtt Lagercrantz Group vid förvärv av samtliga aktier i PPV Plast & Plåt Vägmärken AB, en ledande aktör inom permanent och tillfällig vägmärkning.
7 februari 2025

Vinge företräder Main Capital och Björn Lundén vid förvärvet av Aprello

Vinge har företrätt Björn Lundén, en leverantör av mjukvarulösningar för redovisning och finansiell administration, i samband med förvärvet av Aprello AB (”Aprello”). Det strategiska förvärvet kompletterar Björn Lundéns tillväxtstrategi på den europeiska marknaden för mjukvara för finansiell administration.
30 januari 2025

Vinge biträder ABGSC i samband med EQL Pharmas första obligationsemission

Vinge biträder ABG Sundal Collier i samband med EQL Pharma AB (publ) (”EQL”) första emission av seniora säkerställda obligationer om 350 000 000 SEK inom ett ramverk om upp till 700 000 000 SEK.
24 januari 2025