Uppdrag

Vinge företräder wpd i samband med försäljningen av vindkraftsparken Aldermyrberget

16 maj 2022 Bank och finans M&A

Vinge företräder wpd Europe GmbH, som utvecklar och driver vind- och solkraftsparker till land och till havs, i samband med försäljningen av vindkraftsparken Aldermyrberget till EB Renewable Energy Fund Europe och LHI Green Infrastructure Invest II.

Vindkraftsparken Aldermyrberget består av 17 stycken vindkraftverk tillverkade av Vestas. Med en beräknad energiproduktion om ca 275 GWh och en årlig CO2-minskning om 1 308 ton bidrar projektet aktivt till en hållbar energiförsörjning i Sverige.

Vinges team bestod huvudsakligen av Peter Sundgren, Linus Adolfsson (M&A) och Linn Adelwald (Banking and Finance).

Relaterat

Vinge biträder delar av konsortiet i samband med budet på Cint

Budet lämnades genom ett konsortium bestående av Triton Fund 6, Bolero, Patrick Comer och Brett Schnittlich. Erbjudandet värderar samtliga aktier i Cint till cirka 1 989 miljoner kronor. Aktierna i Cint är upptagna till handel på Nasdaq Stockholm, Mid Cap.
27 april 2026

Nordea och SEB ingår kreditavtal om 2 000 000 000 SEK

Den 22 april 2026 ingick Nordea och SEB ett kreditavtal om totalt 2 000 000 000 SEK (med en s.k. accordion-option om ytterligare 400 000 000 SEK) med Humble Group AB.
27 april 2026

Vinge har biträtt Northmill i samband med dess första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Northmill Group AB vid dess emission av AT1-obligationer om 275 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 690 punkter. AT1-obligationerna har en evig löptid med en första inlösenrätt efter fem år och avses upptas till handel på Nasdaq Transfer Market och därefter Nasdaq Stockholm.
27 april 2026