Uppdrag

Vinge företräder Vostok New Ventures Ltd i samband med apportförvärv av BlaBlaCar

30 november 2016

Vinge har biträtt Vostok New Ventures Ltd (”Vostok”) i samband med en investering i den Parisbaserade samåkningstjänsten Comuto SA (”BlaBlaCar”). Förvärvet genomfördes som en apportemission där vederlaget för aktierna i BlaBlaCar bestod av 4 154 495 nyemitterade stamaktier i Vostok. Prospekt för upptagande till handel av depåbevis för de stamaktier som emitterats till följd av förvärvet godkändes av Finansinspektionen och offentliggjordes den 23 november 2016. Depåbevisen togs upp till handel på Nasdaq Stockholm den 25 november 2016.

Vostok är ett investmentbolag med särskilt fokus på digitala marknadsplatser och företag med starka nätverkseffekter. Per 30 september 2016 uppgick koncernens substansvärde till 632,44 miljoner dollar. Vostoks depåbevis är noterade på Nasdaq Stockholm, Mid Cap-segmentet.

Vinges team bestod i huvudsak av Jesper Schönbeck, David Andersson, Frida Bäckegren, Joel Wahlberg och Sara Osman.

Relaterat

Vinge biträder Qben Infra vid emission av seniora, icke-säkerställda obligationer och förtida återinlösen

Vinge har biträtt Qben Infra AB vid dess emission av seniora, icke-säkerställda obligationer om SEK 500 000 000 (inom en ram om SEK 600 000 000) och i samband med dess dotterbolag ININ Group AS parallella förtida återinlösen av dess tidigare emitterade seniora, säkerställda obligationer med förfall under 2027.
16 januari 2025

Vinge företräder Intera Partners i samband med investeringen i Yellow Elk

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners vid investeringen i AI- och dataanalysföretaget Yellow Elk.
15 januari 2025

Vinge har företrätt Inflexion i samband med förvärvet av Mecenat

Vinge har företrätt Inflexion i samband med förvärvet av Mecenatgruppen från IK. Förvärvet av Mecenat är den första investeringen som görs genom Inflexions nya Enterprise Fund VI, och Inflexions första förvärv i Sverige.
14 januari 2025