Uppdrag

Vinge företräder Vimian i samband med en riktad nyemission om cirka 1 500 MSEK

Vinge företräder Vimian i samband med en riktad nyemission, varigenom bolaget tillförs cirka 1 500 MSEK före transaktionskostnader.

Emissionen genomförs dels med stöd av bemyndigande, dels efter beslut från extra bolagsstämma. Bolagets aktie är upptagen till handel på Nasdaq First North Growth Market.

Vinges team har bestått av Dain Hård Nevonen, Linnéa Sellström, Anders Sundin Lundberg och Anna Svensson. 

 

 

Relaterat

Vinge har biträtt som local counsel och stöttat Latham Watkins i rådgivningen till Cadence i samband med förvärv av Hexagons Design & Engineering-verksamhet för cirka 2,7 miljarder euro

Cadence (Nasdaq: CDNS) meddelade att bolaget har ingått ett bindande avtal om att förvärva Design & Engineering-verksamheten inom Hexagon AB, vilket inkluderar MSC Software-verksamhet – en pionjär inom ingenjörssimulering och analyslösningar.
9 september 2025

Vinge biträder vid försäljning av Geins till Litium

Litium AB, som är noterat på First North, förvärvar SaaS-bolaget Geins Group AB. Geins utvecklar och erbjuder e-handelsplattformar. Köpeskillingen erläggs delvis i kontanter, delvis i aktier i Litium.
8 september 2025

Vinge biträder Helix Kapital vid etablering av Revivo Group

Helix Kapital ingår partnerskap med tre välrenommerade specialistbolag och etablerar Revivo Group, en ny aktör med ambitionen att bli den självklara partnern för ytbehandlingstjänster i Norden.
4 september 2025