Uppdrag

Vinge företräder VEF Ltd i samband med koncernens domicilbyte från Bermuda till Sverige

Vinge har företrätt VEF Ltd i samband med processen att byta koncernens domicil från Bermuda till Sverige. Domicilbytet genomförs genom ett så kallat scheme of arrangement enligt bermudiansk rätt, varigenom depåbevis i VEF Ltd. byts mot aktier i det svenska koncernföretaget VEF AB (publ), som efter domicilbytet utgör det nya moderföretaget i koncernen. Aktierna i VEF AB (publ) noteras på Nasdaq First North Premier Growth Market.

VEF Ltd är ett investmentbolag vars syfte är att investera i bolag i ett tidigt skede som erbjuder moderna finansiella tjänster i tillväxtmarknader. VEF fokuserar på stora tillväxtmarknader och investerar över hela spektrat av finansiella tjänster inklusive betalningar, kreditgivning, mobila lösningar och förmögenhetsförvaltning.

Vinges team bestod av Jesper Schönbeck, Joel Wahlberg, Martin Boström och Anna Svensson (Kapitalmarknad och Publik M&A) och Maria Schultzberg (Skatt).

Relaterat

Vinge biträder Sobro vid investering i Shapeline

Shapeline har valt att bredda sitt ägande med Sobro som ny ägarpartner och majoritetsägare. Samtliga befintliga ägare kvarstår som delägare. Shapeline är en ledande leverantör av beröringsfria mätlösningar för planhetsmätning av platta material som stål och aluminium. Verksamheten grundades i Linköping 1999.
4 juli 2025

Vinge biträder The Qt Company Oy i budet på I.A.R. Systems Group AB (publ)

The Qt Company Oy (”The Qt Company”), ett helägt dotterbolag till Qt Group Plc, har lämnat ett offentligt uppköpserbjudande till aktieägarna i I.A.R Systems Group AB (publ) (”IAR”) att överlåta samtliga aktier av serie B i IAR till The Qt Company mot kontant ersättning om 180 kronor per aktie.
4 juli 2025

Vinge har biträtt Consolid vid etableringen av Consolid Equity III

Fonden höll sin final closing den 2 juni 2025 efter att ha rest kapital från en investerarbas bestående av bl.a. flertalet institutionella investerare från Europa och Nordamerika samt etablerade fond-i-fonder. Kapitalanskaffningen var mycket framgångsrik och fonden blev kraftigt övertecknad. Consolid Equity III har mer än dubblerat de totala kapitalåtagandena jämfört med föregångarfonden.
2 juli 2025