Uppdrag

Vinge företräder svenska staten vid försäljning av Vectura Consulting AB

18 juni 2013

Vinge företräder svenska staten i samband med försäljningen av Vectura Consulting AB till Sweco AB (publ) för 927 miljoner kronor. Försäljningen är villkorad av svenska och norska konkurrensmyndigheters godkännanden och beräknas slutföras under sommaren 2013.

Vectura har varit ett av staten helägt bolag sedan 2009 efter en sammanslagning av Vägverket Konsult och Banverket projektering. Statens försäljning sker mot bakgrund av att Vectura verkar på en kommersiell marknad med effektiv konkurrens, utan ett särskilt samhällsuppdrag.

Vectura bedriver konsultverksamhet inom projektering av transportinfrastruktur i Sverige, Norge och Danmark och hade år 2012 en omsättning på drygt 1,3 miljarder kronor. Bolaget har ungefär 1 200 medarbetare och är marknadsledande i Sverige inom transportinfrastruktur med kunder på cirka 40 svenska orter. Sweco (som är noterat på Nasdaq OMX Stockholm) är ett internationellt konsultföretag inom teknik, miljö och arkitektur. Sweco omsätter cirka 7,5 miljarder kronor och har cirka 7 800 anställda i Norden och i centrala och östra Europa.

Vinges team består av delägare Carl Gustaf De Geer och Daniel Rosvall tillsammans med biträdande juristerna Nina Farrahi och Sofie Bjärtun samt bland andra specialisterna Maria Schultzberg, Fredrik Gustafsson och Peter Alstergren.

Relaterat

Vinge har biträtt Behold Ventures vid fondresningen av Behold Ventures första fond

Behold Ventures höll sin final closing den 27 juni 2025 och säkrade därmed investeringsåtaganden till sin första fond om drygt 550 miljoner kronor från en internationell investerarbas bestående av bl.a. Europeiska investeringsfonden (EIF).
10 juli 2025

Vinge företräder Main Capital i samband med försäljningen av Alfa eCare

Vinge har företrätt Main Capital i samband med försäljningen av Alfa eCare Holding AB samt dotterbolag (”Alfa eCare”) till SDB Groep B.V. (”SDB”)
10 juli 2025

Vinge biträder vid etableringen av Ballista Capital

Ballista Capital genomförde sin finala closing den 9 juni 2025. Investerarbasen består främst av family offices och investerare med stark anknytning till norra Sverige
7 juli 2025