Uppdrag

Vinge företräder Sobro i förvärv av Claremont

20 november 2015

Vinge företräder investeringsbolaget Sobro, som ägs av bröderna Ragnar och Per-Olof Söderberg, Mikael Ludvigson samt David Stenlund Sager, i samband med förvärv av Claremont AB tillsammans med bolagets ledning. Claremont, som bl.a. blivit utsett till Superföretag 2015 av Affärsvärlden och för tredje året i rad utnämnts till Gasellföretag av Dagens Industri, erbjuder management- och IT-konsulttjänster genom ett antal dotterbolag .

Vinges team bestod av delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristerna Erik Claesson, Mathilda Persson och Sara Strandberg.

Relaterat

Vinge biträder Qben Infra vid emission av seniora, icke-säkerställda obligationer och förtida återinlösen

Vinge har biträtt Qben Infra AB vid dess emission av seniora, icke-säkerställda obligationer om SEK 500 000 000 (inom en ram om SEK 600 000 000) och i samband med dess dotterbolag ININ Group AS parallella förtida återinlösen av dess tidigare emitterade seniora, säkerställda obligationer med förfall under 2027.
16 januari 2025

Vinge företräder Intera Partners i samband med investeringen i Yellow Elk

Vinge har företrätt det nordiska private equity-bolaget Intera Partners vid investeringen i AI- och dataanalysföretaget Yellow Elk.
15 januari 2025

Vinge har företrätt Inflexion i samband med förvärvet av Mecenat

Vinge har företrätt Inflexion i samband med förvärvet av Mecenatgruppen från IK. Förvärvet av Mecenat är den första investeringen som görs genom Inflexions nya Enterprise Fund VI, och Inflexions första förvärv i Sverige.
14 januari 2025