Uppdrag

Vinge företräder Skånemejerier i försäljningen till Groupe Lactalis

2 juli 2012

Vinge företräder Skånemejerier ek för i samband med bolagiseringen av verksamheten och försäljningen av Skånemejerier AB till franska Groupe Lactalis. I samband med försäljningen ingås även ett långsiktigt leveransavtal för fortsatt leverans av mjölk från Skånemejerier ek för till Skånemejerier AB och Lactalis. Skånemejerier ek för är det näst största mejeriföretaget i Sverige och franska Lactalis är världens största mejerikoncern.

Delägare Björn Mullaart tillsammans med biträdande juristerna Kristian Ford och Markus Larsson företräder Skånemejerier. Delägare Ingela Malmborg biträder tillsammans med biträdande juristen Lynn Andersson i arbetsrättsliga frågor, Mathias Lindquist i miljö- och tillståndsrättsliga frågor samt Emma Hakesjö i fastighetsrättsliga frågor. Därutöver har delägare Sofia Olsson och biträdande juristen Christian Lindhé biträtt i föreningsrättsliga frågor.

 

Relaterat

Vinge har biträtt PulPac vid lånefinansiering om 20 miljoner euro från EIB

Vinge har biträtt det Göteborgsbaserade företaget PulPac, som utvecklar hållbara förpackningstekniker, i samband med att företaget erhållit en finansiering på 20 miljoner euro (cirka 220 miljoner kronor) från Europeiska investeringsbanken (EIB).
18 juli 2025

Vinge har biträtt Behold Ventures vid fondresningen av Behold Ventures första fond

Behold Ventures höll sin final closing den 27 juni 2025 och säkrade därmed investeringsåtaganden till sin första fond om drygt 550 miljoner kronor från en internationell investerarbas bestående av bl.a. Europeiska investeringsfonden (EIF).
10 juli 2025

Vinge företräder Main Capital i samband med försäljningen av Alfa eCare

Vinge har företrätt Main Capital i samband med försäljningen av Alfa eCare Holding AB samt dotterbolag (”Alfa eCare”) till SDB Groep B.V. (”SDB”)
10 juli 2025