Uppdrag

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.

Nextory grundades 2015 av serieentreprenörerna Shadi Bitar och Ninos Malki med visionen att göra böcker mer tillgängliga och få fler människor att läsa och lyssna. Sedan starten har bolaget vuxit från en svensk utmanare till en internationell bokplattform och erbjuder i dag över 1,4 miljoner titlar på tio marknader i Europa.

Bonnier Books samlar Bonniers samtliga bokförlag i Sverige och internationellt samt ljud- och e-bokstjänsten BookBeat. Koncernen har förlagsverksamhet i sju länder och ger ut böcker under mer än 100 olika förlag och imprints. BookBeat lanserades 2015 och har i dag över 1,2 miljoner betalande användare på tio marknader och en omsättning om cirka 1,7 miljarder kronor.

Vinges team bestod huvudsakligen av Johan Larsson, Edvard Gustafsson och Ida Appelgren (M&A Corporate), Marcus Glader och Jakob Rosini Jeanrond (Konkurrensrätt), Arvid Axelryd (Immaterialrätt), Sam Seddigh (Arbetsrätt) samt Ellinore Boström Andersson och Filippa Bergkvist (Transaction Support).

Relaterat

Vinge har biträtt Orexo i samband med dess företrädesemission

Vinge har biträtt Orexo AB (publ) i samband med en delvis garanterad företrädesemission om cirka 250 miljoner kronor före transaktionskostnader, under förutsättning av extra bolagsstämmans godkännande.
9 oktober 2026

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av R3 Revisionsbyrå AB, Adrevicor Halland AB, Trevi Revision AB och Adrevicor Stockholm AB.
8 oktober 2026

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar i infrastrukturfonder

Vinge har företrätt Folksamgruppen i samband med två investeringar om sammanlagt 7,2 miljarder kronor i infrastrukturfonder förvaltade av Copenhagen Infrastructure Partners respektive Arjun Infrastructure Partners.
8 oktober 2026