Uppdrag

Vinge företräder säljarna vid försäljning av Nextory till Bonnier Books

Vinge har agerat legal rådgivare till säljarna i samband med Bonnier Books förvärv av Nextory, en av Europas ledande streamingtjänster för ljudböcker och e-böcker. Bonnier Books förvärvar samtliga aktier i Nextory och affären omfattar Nextorys verksamhet i Sverige och internationellt. Förvärvet är en kontantaffär och parterna har kommit överens om att inte offentliggöra köpeskillingen. Transaktionen är villkorad av sedvanliga regulatoriska godkännanden.

Nextory grundades 2015 av serieentreprenörerna Shadi Bitar och Ninos Malki med visionen att göra böcker mer tillgängliga och få fler människor att läsa och lyssna. Sedan starten har bolaget vuxit från en svensk utmanare till en internationell bokplattform och erbjuder i dag över 1,4 miljoner titlar på tio marknader i Europa.

Bonnier Books samlar Bonniers samtliga bokförlag i Sverige och internationellt samt ljud- och e-bokstjänsten BookBeat. Koncernen har förlagsverksamhet i sju länder och ger ut böcker under mer än 100 olika förlag och imprints. BookBeat lanserades 2015 och har i dag över 1,2 miljoner betalande användare på tio marknader och en omsättning om cirka 1,7 miljarder kronor.

Vinges team bestod huvudsakligen av Johan Larsson, Edvard Gustafsson och Ida Appelgren (M&A Corporate), Marcus Glader och Jakob Rosini Jeanrond (Konkurrensrätt), Arvid Axelryd (Immaterialrätt), Sam Seddigh (Arbetsrätt) samt Ellinore Boström Andersson och Filippa Bergkvist (Transaction Support).

Relaterat

Naval Group tecknar avtal om fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen

Vinge har biträtt Naval Group i samband med förhandlingarna med Försvarets materielverk (FMV) avseende upphandling av fyra försvars- och interventionsfregatter (FDI) till svenska marinen. Avtalet undertecknades den 31 augusti 2026 i Stockholm. Naval Group har valts ut av den svenska regeringen som strategisk partner för att snabbt stärka och modernisera marinens förmåga.
8 september 2026

Vinge företräder Axcel och Sanviva vid förvärven av DermaCura och YourRad

Vinge har företrätt Axcel Elevate I och Sanviva i samband med förvärven av DermaCura och YourRad.
7 september 2026

Vinge biträder Revivo Group vid förvärv av Premator

Revivo Group AB har förvärvat samtliga aktier i Premator AB, moderbolag i en koncern med verksamhet inom avancerad ytbehandling med lång erfarenhet av blästring, rostskyddsmålning och relaterade tjänster. Verksamheten bedrivs i Sverige, Norge och Danmark.
3 september 2026