Uppdrag

Vinge företräder säljarna av Refensa vid försäljning till Viking Ventures portföljbolag Grade

Refensa är en molnbaserad lösning för digital referenstagning vid rekrytering. Förvärvet av Refensa förstärker Grades erbjudande av best-of-breed-lösningar inom HR och är ett naturligt steg i koncernens tillväxtstrategi.

Den växande koncernen Grade består efter förvärvet av bolagen Varbi, Grade, Workbuster och Refensa. I samband med förvärvet av Refensa samlas koncernen under det gemensamma namnet Grade.

Vinge företräder grundarna av Refensa i samband med transaktionen.

Vinges team bestod av Karl Klackenberg, Ulrich Ziche och Egil Svensson.

 

Relaterat

Vinge har företrätt Studentbostäder i Norden AB i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt Studentbostäder i Norden AB (publ), ett fastighetsbolag vars aktier är noterade på Nasdaq First North Premier Growth Market, i samband med en övertecknad företrädesemission varigenom Studentbostäder i Norden AB (publ) tillförs cirka 145 miljoner kronor före avdrag för emissionskostnader.
25 april 2025

Vinge företräder Axcel och Accru Partners vid förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB

Vinge har företrätt Axcel VII och Accru Partners i samband med förvärven av Carlstedt & Lindh AB och Brahe Revisionsbyrå AB
24 april 2025

Vinge har företrätt Platzer Fastigheter

Platzer Fastigheter har sålt bostadsbyggrätter i området Södra Änggården i Göteborg till PEAB Bostad. Södra Änggården skall utvecklas av Platzer Fastigheter i samverkan med ett antal aktörer.
22 april 2025