Uppdrag

Vinge företräder Qwaya AB vid kapitalanskaffning

23 maj 2013

Vinge har företrätt Qwaya, tidigare dotterbolag till Keybroker Group, i samband med kapitalanskaffning. Aktierna i Qwaya delades ut till aktieägarna i Keybroker Group och sedan har aktieägarna tillsammans med Industrifonden och Zobito investerat 20 miljoner kronor i bolaget. Qwaya utvecklar ett molnbaserat verktyg för annonsering på Facebook och andra sociala medier. Bolaget växer snabbt med kunder över hela världen och pengarna ska användas till den fortsatta internationella expansionen.

Vinges team bestod av delägare Johan Winnerblad tillsammans med bland andra biträdande juristen Karl Hahtovirta.

Relaterat

Vinge företräder Triton vid försäljning av Aleris

Vinge har företrätt Triton i samband med försäljningen av Aleris till Mehiläinen Group.
18 maj 2026

Vinge biträder L5 Navigation vid förvärv av Lundaman Instrument

L5 Navigation Systems AB har förvärvat aktierna i Lundaman Instrument AB. Lundaman utvecklar och levererar vågsystem för hjullastare och truckar med fokus på entreprenad, återvinning, industri och materialhantering.
13 maj 2026

Vinge biträder Aonic vid emission av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner

Vinge har biträtt Aonic AB (publ) i samband med emissionen av ytterligare seniora säkerställda obligationer om EUR 25 miljoner, samt parallellt skriftligt förfarande för ökning av ramverket för obligationerna till EUR 150 miljoner.
12 maj 2026