Uppdrag

Vinge företräder Pareto och Dundee i samband med Africa Oils riktade nyemission om 125 miljoner USD

6 mars 2015

Vinge har företrätt Pareto Securities och Dundee Securities i samband med Africa Oil Corps riktade nyemission om 125 miljoner USD. Africa Oil Corp. är ett kanadensiskt olje- och gasbolag med tillgångar i Kenya och Etiopien samt i Puntland (Somalia), genom sitt 45 procentiga innehav i Horn Petroleum Corporation. Africa Oil Corp är noterat på Toronto Stock Exchange och Nasdaq Stockholm under tickern "AOI".

Från Vinges sida deltog framför allt Jesper Schönbeck.

Relaterat

Vinge har biträtt Triton i samband med försäljning av aktier i Ambea AB (publ)

Totalt placerades 8,4 miljoner aktier till ett pris om 43,50 kronor per aktie, motsvarande ett sammanlagt värde om cirka 365 miljoner kronor.
29 november 2023

Vinge företräder Lassie AB vid kapitalanskaffning om 260 miljoner kronor

Vinge har företrätt djurförsäkringsförmedlingsbolaget Lassie AB i samband med en kapitalanskaffning om 260 miljoner kronor i syfte att fortsätta expansionen av verksamheten.
29 november 2023

Vinge har rådgivit Expedition Growth Capital i samband med dess investering i Factbird

Expedition Growth Capital har, tillsammans med Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO), genomfört en investering i det danska tech-bolaget Factbird. Vinge rådgav Expedition Growth Capital i samband med investering.
27 november 2023