Uppdrag

Vinge företräder Outbox vid förvärv av Transticket

27 november 2015

Vinge har företrätt Outbox AXS i samband med förvärv av Transticket AB. Transticket är ett av de ledande företagen i Sverige inom ticketing, biljett- och försäljningslösningar och Outbox är ett globalt företag inom ticketing för sport- och underhållningsevenemang.

Vinges team bestod av Magnus Hedsund, Kristian Ford och Fredrik Christiansson. Emelie Svensäter Jerntorp biträdde med arbetsrättslig rådgivning.

Relaterade nyheter

Vinge har företrätt CTEK i samband med dess företrädesemission

Vinge har företrätt CTEK AB (publ) i samband med en fullt garanterad företrädesemission, vilken tillför CTEK cirka 350 miljoner kronor före avdrag för transaktionskostnader.
29 mars 2023

Vinge har företrätt VNV Global i samband en företrädesemission

Vinge har företrätt VNV Global i samband med en fullt säkerställd företrädesemission om cirka 328 miljoner kronor.
29 mars 2023

Vinge företräder Ramirent i samband med förvärvet av JIAB

Vinge företräder Ramirent AB i samband med förvärvet av JIAB Hyrcenter (bestående av bolagen JIAB Hyrcenter AB och JIAB Boden AB). Genom förvärvet förstärker Ramirent ytterligare sin position i Norrbotten och som det största maskinuthyrningsföretaget i Sverige.
21 mars 2023