Uppdrag

Vinge företräder Oriflame i samband med koncernens domicilbyte från Luxemburg till Schweiz

11 maj 2015

Vinge företräder Oriflame i samband med processen att byta koncernens domicil från Luxemburg till Schweiz. Som ett led i denna process har Oriflame Holding AG, ett helägt dotterbolag till Oriflame Cosmetics S.A. lämnat ett rekommenderat aktiebyteserbjudande till aktieägarna i Oriflame Cosmetics. Genom aktiebyteserbjudandet erbjuds aktieägarna i Oriflame Cosmetics att byta sina aktier till aktier i ett nytt schweiziskt bolag. Styrelsen i Oriflame rekommenderar aktieägarna att acceptera erbjudandet och aktieägare representerande 51 procent av rösterna i Oriflame Cosmetics har förklarat att de har för avsikt att byta sina aktier. Genom erbjudandet kommer varje aktieägare i Oriflame Cosmetics, vid full anslutning till erbjudandet, att ha samma ägar- och röstandel i det nya schweiziska bolaget som de för närvarande har i Oriflame Cosmetics. I samband med erbjudandet har Oriflame inlett förberedelser för en notering av Oriflame Holdings aktier på Nasdaq Stockholm och, förutsatt att villkoren för Erbjudandets fullföljande uppfylls, förväntas aktierna noteras på Nasdaq Stockholm omkring den 23 juni 2015.

Oriflame är ett internationellt direktförsäljande kosmetikföretag med försäljning i över 60 länder. Oriflames säljkår består av fler än 3 miljoner oberoende konsulenter som tillsammans svarar för en årsomsättning på omkring 1,3 miljarder EUR.

Erik Sjöman, Dain Hård Nevonen, Sabina Börjesson och Joel Wahlberg biträder Oriflame i samband med erbjudandet. Mattias Schömer och Tora Hansjons biträder med skatterättslig rådgivning.

Relaterat

Vinge har biträtt PulPac vid lånefinansiering om 20 miljoner euro från EIB

Vinge har biträtt det Göteborgsbaserade företaget PulPac, som utvecklar hållbara förpackningstekniker, i samband med att företaget erhållit en finansiering på 20 miljoner euro (cirka 220 miljoner kronor) från Europeiska investeringsbanken (EIB).
18 juli 2025

Vinge har biträtt Behold Ventures vid fondresningen av Behold Ventures första fond

Behold Ventures höll sin final closing den 27 juni 2025 och säkrade därmed investeringsåtaganden till sin första fond om drygt 550 miljoner kronor från en internationell investerarbas bestående av bl.a. Europeiska investeringsfonden (EIF).
10 juli 2025

Vinge företräder Main Capital i samband med försäljningen av Alfa eCare

Vinge har företrätt Main Capital i samband med försäljningen av Alfa eCare Holding AB samt dotterbolag (”Alfa eCare”) till SDB Groep B.V. (”SDB”)
10 juli 2025