Uppdrag

Vinge företräder Offentliga Hus i Norden AB (publ) i samband med dess notering på Nasdaq First North Premier Growth Market

Vinge har företrätt Offentliga Hus i Norden AB (publ) (”Offentliga Hus”) i samband med dess notering på Nasdaq First North Premier Growth Market (”Nasdaq First North Premier”). Prospektet offentliggjordes den 13 oktober 2020 och första handelsdag på Nasdaq First North Premier var den 23 oktober 2020.

Priset i erbjudandet var 13,40 kronor per aktie, motsvarande ett marknadsvärde på Offentliga Hus om 3 430 miljoner kronor efter erbjudandets genomförande. Erbjudandet omfattade 111 940 300 aktier, varav 55 970 150 utgjordes av nyemitterade aktier och 55 970 150 utgjordes av befintliga aktier som erbjöds av Nordact AB.

Offentliga Hus är ett tillväxtorienterat fastighetsbolag med fokus på samhällsfastigheter, där hyresgästerna till övervägande del, direkt eller indirekt, utgörs av offentliga verksamheter. Bolaget är geografiskt fokuserat på större och medelstora städer i Sverige. Genom att erbjuda ändamålsenliga lokaler till marknadsmässiga villkor är Offentliga Hus en attraktiv samarbetspartner för stat, regioner och kommuner i behov av långsiktiga och effektiva fastighetslösningar.

Vinges team bestod huvudsakligen av David Andersson, William Kåge, Stephanie Stiernstedt och Lorin Arabi (Kapitalmarknad och Publik M&A), Maria Schultzberg, Henrik Wastenson och Victor Ericsson (Företagsbeskattning), Mikael Ståhl och Felix Möller (Bank och finans).

 

Relaterat

Vinge rådgivare till SAGA Diagnostics AB i samband med konvertibelfinansiering

SAGA Diagnostics AB, ett bolag verksamt inom cancerdiagnostik, har genomfört en konvertibelfinansiering om cirka 144 miljoner kronor. Vinge företrädde SAGA Diagnostics i samband med transaktionen.
28 september 2023

Vinge företräder Repligen Corporation i samband med förvärvet av Metenova

Vinge har företrätt Repligen Corporation med dotterbolag (”Repligen”), en multinationell koncern inom life science som utvecklar och kommersialiserar höginnovativa bioprocessteknologier och system som möjliggör effektiviseringar i processen för tillverkning av biologiska läkemedel, i samband med dess förvärv av Metenova Holding AB med dotterbolag (”Metenova”).
27 september 2023

Vinge biträder vid försäljning av Heda Security

Helix Kapital och övriga aktieägare har avyttrat sina aktier i ADEH Intressenter AB, moderbolag till Heda Security, till EMK Capital.
25 september 2023