Uppdrag

Vinge företräder Medicover i samband med dess notering på Nasdaq Stockholm

Vinge företräder Medicover AB (publ) (”Medicover”) och dess huvudägare Celox Holding AB (”Celox”), som är helägt av välgörenhetsstiftelsen Jonas och Christina af Jochnicks Stiftelse, i samband med Medicovers notering på Nasdaq Stockholm. Handel i Medicovers B-aktie på Nasdaq Stockholm inleds idag, den 23 maj 2017.

Priset i erbjudandet sattes till 56 kronor per B-aktie, vilket motsvarar ett marknadsvärde för det totala antalet aktier i bolaget efter genomförandet av erbjudandet om 7,5 miljarder kronor. Förutsatt att övertilldelningsoptionen i erbjudandet utnyttjas till fullo uppgår värdet av erbjudandet till cirka 2,3 miljarder kronor. 

Medicover är ett ledande internationellt vård- och diagnostikföretag med verksamhet i Polen, Tyskland, Rumänien, Ukraina och vissa andra marknader, främst i Central- och Östeuropa. Medicover utökar dessutom sin geografiska närvaro genom att expandera till den snabbväxande vårdmarknaden i Indien. Medicover erbjuder ett brett utbud av vård- och diagnostiktjänster genom ett omfattande nätverk av kliniker och laboratorier, samt avancerad, internt utvecklad mjukvara och informationssystem. Medicover erbjuder sina tjänster genom två divisioner, Healthcare Services och Diagnostic Services.

Vinges team består huvudsakligen av Dain Hård Nevonen, Erik Sjöman, Ludvig Frithiof, Sofie Bjärtun, Louise Nordkvist och Astrid Karlsson.

Relaterat

Vinge företräder Right Side Group, ett portföljbolag till Alder, i samband med förvärvet av Brandkonsultbyrån i Sverige

Brandkonsultbyrån i Sverige är en teknisk konsult inom byggnadstekniskt brandskydd, utrymningssäkerhet och riskhantering. Sammangåendet stärker koncernens position som en ledande aktör inom brand, risk och säkerhet i Norden.
17 april 2026

Vinge företräder Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB

Vinge har agerat som legal rådgivare till Vidia Climate Fund I i samband med förvärvet och förvärvsfinansieringen av ABEKA El & Kraftanläggningar AB från Bravida och vissa minoritetsägare. ABEKA El & Kraftanläggningar AB är en högspecialiserad leverantör av elnätstjänster och projektledning.
17 april 2026

Vinge biträder Lagercrantz Group vid förvärv av Nivex Topsafe

Lagercrantz Group AB (publ) har förvärvat aktierna i Nivex Topsafe AB, som med verksamhet i Sverige och Polen är en ledande aktör på den svenska marknaden för säker förvaring såsom säkerhets- och brandskåp samt säkra rum.
17 april 2026