Uppdrag

Vinge företräder Main Capital och Unik vid förvärvet av LEB System Aktiebolag

Vinge har företrätt Unik International ApS (“Unik”), en dansk leverantör av programvara för bostads- och fastighetsförvaltning, vid förvärvet av LEB System Aktiebolag. Det synergistiska förvärvet förväntas komplettera och utöka Uniks erbjudande och passar strategiskt väl in i Unik och ligger i linje med företagets internationaliseringsstrategi på den nordiska marknaden för fastighetsförvaltningsprogramvara.

LEB System Aktiebolag är ett IT-produktbolag verksamt inom fastighetsbranschen som tillhandahåller mjukvarulösningar för ägande, administration och skötsel av fastigheter som är skräddarsydd för behoven hos offentliga och privata fastighetsägare och långsiktiga fastighetsförvaltare. Bolagets system möjliggör bland annat hantering av tillsyn, avtal, fakturor och nyckeltal, vilket möjliggör dels att kunderna erbjuds effektiva processer inom både teknisk- och administrativ förvaltning, dels att ett verksamhetsöverskridande och rollbaserat arbetssätt främjas.

Vinges team bestod av Filip Öhrner och Olivia Altheden (M&A), Alice Göransson (arbetsrätt), Vilma Simonius och Ian Jonson (IP), och Filippa Eriksson (Kommersiella avtal, IT och GDPR).

Relaterat

Vinge företräder Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S

Vinge har företrätt Advania vid förvärvet av Cortex Consult A/S, ett danskt IT-tjänsteföretag med över 25 års erfarenhet av hanterade IT-tjänster, molnlösningar och cybersäkerhet för kunder inom flera olika branscher.
18 augusti 2026

Vinge biträder Radonova Laboratories vid förvärv av norska Skandinavisk Radoninvest

Radonova Laboratories, ett dotterbolag till Lagercrantz Group, har förvärvat samtliga aktier i norska Skandinavisk Radoninvest. Båda bolagen är verksamma inom området radonmätning.
14 augusti 2026

Vinge har företrätt KLAR Partners i samband med försäljningen av Swoosh Group till Serwent

Swoosh är en ledande leverantör av tjänster för underjordisk infrastruktur i Sverige. Bolaget erbjuder inspektion, rensning, reparation och underhåll av avloppsrör till kommuner, industriella aktörer och fastighetsägare via 23 arbetsställen runt om i landet. Swoosh sysselsätter idag cirka 450 medarbetare och genererar intäkter om närmare 700 miljoner kronor.
13 augusti 2026