Uppdrag

Vinge företräder Main Capital och Onventis i samband med förvärvet av Spendency AB

Spendency, som grundades 2015 med huvudkontor i Stockholm, har vuxit till en ledande leverantör av spendanalys.

Kopplad direkt till kundens affärssystem och/eller inköpssystem hjälper Spendency sina kunder att samla in, berika och normalisera leverantörsdata. Spendency har en bred kundbas med mer än 100 kunder och över 1 500 användare. Genom förvärvet expanderar Onventis sitt produkterbjudande inom spendanalys.

Vinges team bestod av Filip Öhrner och Eléonore Friberg (M&A), Ebba Svenburg (Arbetsrätt), Karl-Hugo Engdahl (Avtal), Karolina Fuhrman (GDPR/IT), Arvid Axelryd (IP) och Jessica Henning (VDR).

 

Relaterat

Vinge företräder Summit Partners i samband med dess investering på över 1 miljard USD i Keyfactor

Vinge har, tillsammans med Kirkland & Ellis, företrätt Summit Partners i samband med en strategisk tillväxtinvestering i Keyfactor, en ledande leverantör av förtroendeinfrastruktur. Investeringen kommer att bidra till att accelerera bolagets globala expansion och tillväxtinitiativ och möjliggöra produktinnovation, geografisk expansion, kompetensförsörjning och strategiska förvärv.
20 juli 2026

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med förvärvet av Sunpine

Vinge har biträtt VAROPreem i samband med dess förvärv av Sunpine från Sveaskog, Södra Skogsägarna och Lawter.
10 juli 2026

Vinge har biträtt Consolid Equity i samband med etableringen av Petra Group

Vinge har företrätt Consolid Equity Investment AB ("Consolid Equity") vid förvärvet av Ström & Gulliksson, en av Nordens ledande patentbyråer. Förvärvet utgör en del av etableringen av Petra Group, en europeisk plattform med syftet att konsolidera patentbyråer runtom i Europa för att kombinera expertis och resurser inom primärt patent och varumärken. Consolid fungerar som en strategisk samarbetspartner i den nya gruppen.
8 juli 2026