Uppdrag

Vinge företräder Main Capital och Aunetic i samband med förvärvet av Qnister

Vinge har företrätt Aunetic, en ledande specialist inom mjukvara för bolagsstyrning, i samband med förvärvet av Qnister AB (”Qnister”). Det strategiska förvärvet breddar Aunetics produktportfölj och stärker bolagets närvaro på den svenska marknaden.

Qnister, grundat 2017, är ett SaaS-företag som specialiserar sig på mjukvarulösningar för regelefterlevnad. Qnister tillhandahåller GDPR- och visselblåsarlösningar samt tjänster inom sanktionsscreening och avtalshantering till små och medelstora företag inom den privata sektorn såväl som till kunder inom den offentliga sektorn.

Förvärvet ligger i linje med Aunetics mål att utöka sitt mjukvaruerbjudande för regelefterlevnad och sin marknadsräckvidd, för att positionera Aunetic som en ledande aktör inom mjukvara för bolagsstyrning i Europa.

Vinges team bestod huvudsakligen av Filip Öhrner, Linus Adolfsson, Jonatan Stentorp (M&A), Emil Lindwall, Gulestan Ali (Arbetsrätt), Carla Håkansson (Avtal och GDPR), Ian Jonson (IP) och Gabriella Balbo (Transaction Support Coordinator).

Relaterat

Vinge har företrätt Cinclus Pharma i samband med ingående av finansieringsavtal

Vinge har företrätt Cinclus Pharma Holding AB (publ), ett läkemedelsbolag i sen klinisk fas som utvecklar nästa generations behandlingar för magsyrarelaterade sjukdomar noterat på Nasdaq Stockholm, i samband med ett långsiktigt strukturerat kreditavtal om totalt upp till 28 miljoner EUR uppdelat i fyra trancher, varav två konvertibler.
16 mars 2026

Vinge har biträtt Skeptiva AB i samband med en kapitalanskaffning

Skeptiva bygger nästa generations cybersäkerhetsförsvar mot bedrägerier. Skeptiva har utvecklat en AI-applikation som upptäcker attacker och varnar användaren i realtid.
11 mars 2026

Vinge har företrätt Main Capital vid förvärvet av Good Solutions Sweden AB

Good Solutions Sweden AB (”Good Solutions”) tillhandahåller en mjukvarulösning som hjälper fabriker att identifiera och minska produktionsförluster. Mjukvaran omvandlar data från maskiner och operatörer till insikter som kan användas för att effektivisera produktionen och öka lönsamheten.
11 mars 2026