Uppdrag

Vinge företräder Main Capital och Aunetic i samband med förvärvet av Qnister

Vinge har företrätt Aunetic, en ledande specialist inom mjukvara för bolagsstyrning, i samband med förvärvet av Qnister AB (”Qnister”). Det strategiska förvärvet breddar Aunetics produktportfölj och stärker bolagets närvaro på den svenska marknaden.

Qnister, grundat 2017, är ett SaaS-företag som specialiserar sig på mjukvarulösningar för regelefterlevnad. Qnister tillhandahåller GDPR- och visselblåsarlösningar samt tjänster inom sanktionsscreening och avtalshantering till små och medelstora företag inom den privata sektorn såväl som till kunder inom den offentliga sektorn.

Förvärvet ligger i linje med Aunetics mål att utöka sitt mjukvaruerbjudande för regelefterlevnad och sin marknadsräckvidd, för att positionera Aunetic som en ledande aktör inom mjukvara för bolagsstyrning i Europa.

Vinges team bestod huvudsakligen av Filip Öhrner, Linus Adolfsson, Jonatan Stentorp (M&A), Emil Lindwall, Gulestan Ali (Arbetsrätt), Carla Håkansson (Avtal och GDPR), Ian Jonson (IP) och Gabriella Balbo (Transaction Support Coordinator).

Relaterat

Vinge biträder Borgo vid bolagets första emission av primärkapitalinstrument (AT1)

Vinge har biträtt Borgo AB (publ) i samband med dess framgångsrika emission av primärkapitalinstrument (s.k. AT1-obligationer) om 350 miljoner kronor med en rörlig kupong om 3-månaders STIBOR + 390 punkter.
29 januari 2026

Vinge företräder J Bil vid förvärv av Appelskog Bil AB

Vinge företrädde köparen J Bil AB vid förvärv av samtliga aktier i Appelskog Bil AB.
29 januari 2026

Vinge har biträtt United Lithium Corp. i samband med förvärv av Swedish Minerals AB

United Lithium är ett prospekterings- och utvecklingsbolag med fokus på den globala efterfrågan på litium, uran och sällsynta jordartsmetaller.
29 januari 2026