Uppdrag

Vinge företräder Main Capital och Aunetic i samband med förvärvet av Qnister

Vinge har företrätt Aunetic, en ledande specialist inom mjukvara för bolagsstyrning, i samband med förvärvet av Qnister AB (”Qnister”). Det strategiska förvärvet breddar Aunetics produktportfölj och stärker bolagets närvaro på den svenska marknaden.

Qnister, grundat 2017, är ett SaaS-företag som specialiserar sig på mjukvarulösningar för regelefterlevnad. Qnister tillhandahåller GDPR- och visselblåsarlösningar samt tjänster inom sanktionsscreening och avtalshantering till små och medelstora företag inom den privata sektorn såväl som till kunder inom den offentliga sektorn.

Förvärvet ligger i linje med Aunetics mål att utöka sitt mjukvaruerbjudande för regelefterlevnad och sin marknadsräckvidd, för att positionera Aunetic som en ledande aktör inom mjukvara för bolagsstyrning i Europa.

Vinges team bestod huvudsakligen av Filip Öhrner, Linus Adolfsson, Jonatan Stentorp (M&A), Emil Lindwall, Gulestan Ali (Arbetsrätt), Carla Håkansson (Avtal och GDPR), Ian Jonson (IP) och Gabriella Balbo (Transaction Support Coordinator).

Relaterat

Vinge biträder Smart Eye Aktiebolag (publ) vid bolagets första obligationsemission om 300 miljoner kronor

Vinge har biträtt Smart Eye Aktiebolag (publ) (”Smart Eye”) i samband med bolagets första emission av icke-säkerställda seniora obligationer om 300 miljoner kronor, under ett ramverk om upp till 600 miljoner kronor. Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) agerade sole bookrunner i samband med emissionen.
12 december 2025

Vinge företräder Nordstjernan i samband med investeringen i Circura Group

Vinge har företrätt Nordstjernan i samband med investeringen i nyetablerade Circura Group.
12 december 2025

Vinge har företrätt Axcel VI och Currentum vid förvärv av Klarins Rör

Vinge har företrätt Axcel VI och Currentum-koncernen vid förvärvet av Klarins Rör i Göteborg AB (”Klarins Rör”).
9 december 2025